Czy warto brać żeń-szeń koreański na lepszą potencję?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
żeń-szeń koreański na potencję

Sprawność seksualna wpływa na pewność siebie i relacje międzyludzkie. Kiedy mężczyzna ma trudności z zaburzeniami erekcji, może to mieć wpływ na kilka aspektów jego życia.

Zaburzenia erekcji występują, gdy mężczyzna nie może osiągnąć lub utrzymać erekcji przez wystarczająco długi czas, aby utrzymać aktywność seksualną. Według Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych zaburzenia erekcji występuje najczęściej wśród mężczyzn w wieku 75 lat i starszych. Jednak mężczyźni mogą doświadczyć zaburzeń seksualnych w młodszym wieku.

Zaburzenie erekcji może wystąpić w wyniku upośledzenia przepływu krwi, stanów psychicznych lub innych schorzeń, które wpływają na jeden lub oba te czynniki.

Chociaż dostępne są leki na receptę, jednym z leków ziołowych zgłoszonych do leczenia tego stanu jest czerwony żeń-szeń. Jednak przed użyciem zioła w leczeniu zaburzeń erekcji należy wziąć pod uwagę wiele kwestii.

Czym jest żeń-szeń koreański?

Czerwony żeń-szeń lub Panax ginseng to koreański środek ziołowy. Jest szeroko stosowany w leczeniu wielu schorzeń, w tym zaburzeń erekcji.

Czerwony żeń-szeń jest najstarszą formą zioła i nie jest zbierany przed ukończeniem przez roślinę co najmniej 6 lat. Świeży żeń-szeń ma 4 lata lub mniej.

To korzeń, który ma łodygi, które przypominają ludzkie ciało z rękami i nogami. Lekarze i producenci suplementów ziołowych mogą przygotowywać na sprzedaż czerwony żeń-szeń w postaci herbaty lub tabletek.

Jak czerwony żeń-szeń może pomóc w zaburzeniach erekcji?

Naukowcy nie znają dokładnego mechanizmu, dzięki któremu czerwony żeń-szeń może pomóc w zaburzeniach erekcji.

Początkowo sądzono, że czerwony żeń-szeń powoduje wpływy hormonalne podobne do testosteronu. Jednak naukowcy zmierzyli poziom testosteronu u mężczyzn przyjmujących czerwony żeń-szeń i zwykle nie dochodziło do wzrostów.

Podobne: Jak powiększyć penisa? 10 metod na powiększenie członka

Inne możliwe mechanizmy działania to zwiększenie poziomu tlenku azotu, który rozluźnia mięśnie prącia i wspomaga przepływ krwi. Naukowcy nadal nie są pewni, czy te lub inne przyczyny mogą zmniejszyć objawy zaburzeń erekcji.

Badania nad czerwonym żeń-szeniem i zaburzeniami erekcji

Przegląd badań z 2008 r. w British Journal of Clinical Pharmacology dotyczący czerwonego żeń-szenia i zaburzeń erekcji wykazał, że 6 zbadanych badań wykazało poprawę funkcji erekcji w porównaniu z placebo [1]. Jednak naukowcy napisali, że potrzebne są badania na większą skalę.

W innym badaniu opublikowanym w International Journal of Impotence Research zbadano 119 mężczyzn z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeń erekcji. Uczestnicy przyjmowali 350 miligramów (mg) czerwonego żeń-szenia cztery razy dziennie lub placebo przez 8 tygodni [2].

Pod koniec badania naukowcy stwierdzili, że przedwczesny wytrysk zmniejszył się, a sprawność seksualna poprawiła się u osób, które przyjmowały czerwony żeń-szeń.

Podobne: Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk – sprawdzone sposoby opóźniające wytrysk

Czerwony żeń-szeń sprzedawany jest w wielu różnych preparatach, w tym w postaci kremu i tabletek. Według Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych (AAFP), przyjmowanie 900 mg czerwonego żeń-szenia trzy razy dziennie może poprawić erekcję. Jednak AAFP stwierdza, że ​​mężczyźni nie zgłaszali zwiększonych doznań seksualnych podczas przyjmowania czerwonego żeń-szenia.

Skutki uboczne stosowania czerwonego żeń-szenia

Jednym ze skutków ubocznych czerwonego żeń-szenia może być bezsenność. Inne efekty, które czasami występują, to bóle głowy, niestrawność i zaparcia.

Naukowcy nie mają wielu danych na temat długoterminowych skutków przyjmowania czerwonego żeń-szenia. Według British Journal of Clinical Pharmacology nie ma obecnie zgłoszonych interakcji z lekami.

Inne możliwe korzyści zdrowotne

Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej używali czerwonego żeń-szenia do przygotowania toniku, który ma na celu zwiększenie energii. Roślina żeń-szenia zawiera związki znane jako ginsenozydy, które uważa się, że mają ten korzystny wpływ na organizm człowieka.

Według National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH), dodatkowe korzyści związane ze stosowaniem czerwonego żeń-szenia obejmują:

  • poprawę ogólnego samopoczucia,
  • zwiększenie wytrzymałości fizycznej,
  • leczenie zaburzeń zdrowotnych, takich jak problemy z oddychaniem i sercem,
  • poprawę koncentracji,
  • zmniejszenie częstości występowania uderzeń gorąca w okresie menopauzy,
  • spowolnienie procesu starzenia.

Jednak NCCIH wskazuje, że obecnie nie ma badań, które jednoznacznie wspierałyby czerwony żeń-szeń w leczeniu jakiegokolwiek schorzenia. Obejmuje to również zaburzenia erekcji. [3]

Inne możliwe sposoby leczenia zaburzeń erekcji

Ponieważ wiele czynników może przyczyniać się do zaburzeń erekcji, ważne jest, aby mężczyźni udali się do lekarza, aby ustalić potencjalne przyczyny. Jest to szczególnie ważne, jeśli przyczyną może być upośledzony przepływ krwi spowodowany nadciśnieniem.

Lekarz często może wydać zalecenia dotyczące zmian stylu życia i przepisać leki w celu zmniejszenia częstości występowania zaburzeń erekcji. Przykłady wielu zabiegów i zmian w zaburzeniach erekcji obejmują:

  • Zmiany stylu życia: Rzucenie palenia, zmniejszenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej i rzucenie nielegalnych używek może pomóc w zmniejszeniu objawów zaburzeń erekcji,
  • Wsparcie zdrowia psychicznego: Poradnictwo, które pomoże mężczyźnie zmniejszyć lęk i stres lub wzmocnić jego relacje z partnerem, może pomóc w walce z zaburzeniami erekcji,
  • Leki na receptę: Przyjmowanie niektórych leków na receptę może poprawić przepływ krwi i zmniejszyć częstość występowania zaburzeń erekcji. Przykłady tych leków obejmują sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) i wardenafil (Levitra),
  • Leki do wstrzykiwań: Czasami mężczyzna może wstrzykiwać leki, które powodują erekcję. Przykłady obejmują alprostadil (Caverject, Edex). Te leki rozszerzają naczynia krwionośne, powodując erekcję.

Oprócz tych leków niektórzy mężczyźni mogą przyjmować inne leki alternatywne oprócz czerwonego żeń-szenia. Jednym z przykładów jest johimbina, czyli jeden z wielu suplementów ziołowych.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed zamawianiem suplementów diety, które obiecują zmniejszyć częstość występowania zaburzeń erekcji. Chociaż produkty mogą obiecywać „całkowicie naturalne” alternatywy dla leków na receptę, mogą zawierać niepożądane składniki, które mogą być szkodliwe.

Podobne: Czy ananas działa na potencję i libido?

W teście 17 całkowicie naturalnych produktów reklamowanych w celu zmniejszenia zaburzeń erekcji, 6 z 17 produktów zawierało substancje podobne do Viagry.

W innym przykładzie FDA dokonała przeglądu suplementu o nazwie Ginseng Power-X. Ten produkt obiecywał „całkowicie naturalny” suplement i ekstrakt ziołowy.

Jednak FDA stwierdziła, że suplement zawierał sildenafil i inny składnik aktywny, który był chemicznie podobny do sildenafilu. Może to być szkodliwe dla mężczyzny, który przyjmuje leki, które mogą wchodzić w interakcje z Viagrą, takie jak azotany.

FDA prowadzi listę produktów sprzedawanych online, których mężczyzna z zaburzeniami erekcji powinien unikać.

Osoby przyjmujące wszelkiego rodzaju leki i rozważające przyjmowanie czerwonego żeń-szenia powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.