Stosunek przerywany a ciąża – Jaka jest skuteczność przerywanego seksu?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany jest jedną z metod stosowanych przez ludzi w celu zapobiegania ciąży, ale czy to naprawdę działa skutecznie?

Metoda stosunku przerywanego polega na wyjęciu przez partnera seksualnego penisa z pochwy przed wytryskiem. Ma to na celu zapobieganie ciąży poprzez uniemożliwienie plemnikom przedostania się do pochwy i dotarcia do komórki jajowej.

Ta metoda może być mniej skuteczna niż inne rodzaje antykoncepcji, ale jest lepsza niż nieużywanie niczego. Kiedy dana osoba stosuje metodę doskonale za każdym razem, może być stosunkowo skuteczna.

W tym artykule przyjrzymy się, jak skuteczny jest stosunek przerywany w zapobieganiu ciąży i dlaczego. Porównujemy również tę metodę z innymi metodami antykoncepcji.

Czy stosunek przerywany jest skuteczny?

Według Urzędu ds. Zdrowia Kobiet (OWH), około 22% kobiet (około 1 na 5) zajdzie w ciążę każdego roku podczas stosunku przerywanego [1]. Jest to podobne do wskaźnika ciąż wynoszącego około 18% przy powszechnym stosowaniu prezerwatyw.

Jednak przy perfekcyjnym stosowaniu za każdym razem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 4% osób stosujących metodę pull-out (stosunek przerywany) zajdzie w ciążę [2]. Jest to podobne do prezerwatyw, które przy idealnym zastosowaniu mają 2% szansy na zajście w ciążę.

Podobne: Jak opóźnić wytrysk? Techniki opóźniania przedwczesnego wytrysku

Niektórzy wolą uprawiać stosunek przerywany, ponieważ pozwala na pełne czucie; jest bezpłatny i nietrwały, w przeciwieństwie do niektórych innych form antykoncepcji, które są drogie i wymagają recepty lub procedur medycznych.

W rzeczywistości trudno jest idealnie wykorzystać stosunek przerywany. Podobnie jak w przypadku wielu innych rodzajów kontroli urodzeń, błąd ludzki sprawia, że może on być mniej niezawodny.

Co sprawia, że stosunek przerywany jest mniej skuteczny?

Aby stosunek przerywany był skuteczny, mężczyzna musi dokładnie wiedzieć, kiedy nastąpi wytrysk i wcześniej móc się wycofać. To może wymagać praktyki. Pomocne może być ćwiczenie podczas masturbacji lub używanie prezerwatyw podczas seksu.

Może to być również trudne, ponieważ przedwczesny wytrysk może zmniejszyć przyjemność fizyczną lub utrudnić jednemu lub kilku partnerom seksualnym osiągnięcie szczytowania. Oznacza to, że niektórzy ludzie mogą niechętnie wyrywać się przed wytryskiem lub odczuwać pokusę, aby skrócić go w swoim czasie.

Aby być skutecznym, wszyscy partnerzy seksualni muszą upewnić się, że żadne nasienie nie ma kontaktu z pochwą lub sromem. Obejmuje to czyszczenie po wytrysku, a ludzie muszą myć ręce i penisa przed dalszą aktywnością seksualną.

Substancje takie jak alkohol lub narkotyki mogą również skrócić czas reakcji danej osoby, co utrudnia ocenę czasu.

Czy możesz zajść w ciążę przez preejakulat?

Wiele osób zastanawia się, czy stosunek przerywany działa, nawet jeśli jest wykonywany prawidłowo, ponieważ przed wytryskiem preejakulat nadal dostaje się do pochwy. Odnosi się to do płynu, który opuszcza penisa przed wytryskiem.

To bardzo częste pytanie. W rzeczywistości, jedno z badań donosi, że około połowa e-maili zawiera pytania, na które strona internetowa dotycząca antykoncepcji awaryjnej otrzymana w ciągu jednego roku pytała, czy preejakulat może spowodować ciążę [3].

Podobne: 10 sposobów na zwiększenie libido u kobiet

Według OWH niektóre plemniki mogą jeszcze opuścić penisa przed wytryskiem [4]. OWH podaje, że preejakulat może zawierać plemniki. Jeśli tak się stanie, kobieta może zajść w ciążę.

Jednak istnieje pewna naukowa debata na temat tego, czy preejakulat zawiera żywotne plemniki. Tylko kilka badań zajmowało się tym, a wyniki bywają niespójne. Jest to prawdopodobnie spowodowane różnymi metodami zbierania, populacjami próbek i małą liczbą uczestników.

Zgodnie z artykułem w Human Fertility, funkcja preejakulatu polega na smarowaniu genitaliów i pomaganiu w stworzeniu bezpiecznych warunków pH, przez które nasienie może później podróżować [5]. Wytwarzają go gruczoły Cowpera i gruczoły Littre, a nie jądra, więc technicznie rzecz biorąc, plemniki nie powinny się tam znajdować.

Wcześniejsze badanie z 2003 r., w którym zbadano próbki preejakulatu od 12 mężczyzn i wykazało, że żadna z próbek nie zawierała aktywnych plemników [6].

Podobne: Jak zwiększyć ilość spermy? 10 sposobów na więcej nasienia

Jednak badanie z 2010 r. wykazało, że próbki preejakulatu od 11 z 27 zdrowych mężczyzn zawierały plemniki, z których 10 zawierało plemniki ruchome lub żywotne [7].

Badanie z 2016 r. wykazało również aktywne plemniki w 16,7% próbek pre-cum od 42 zdrowych mężczyzn. Jednak autorzy zauważają, że próbki mogły zostać skażone podczas pobierania [8].

Podsumowując, niektórzy eksperci uważają, że preejakulat nie powinien zawierać plemników, ale w pewnych okolicznościach może zawierać niewielką, żywotną ilość. Niestety, obecnie nie ma łatwego sposobu na zbadanie zawartości nasienia w preejakulacie.

Inne czynniki

Ryzyko zajścia w ciążę w wyniku stosunku płciowego zależy od kilku czynników oprócz antykoncepcji.

Według artykułu w Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology, częstsze uprawianie seksu jest najważniejszym czynnikiem zwiększającym szanse na zajście w ciążę u osób prawidłowo i konsekwentnie stosujących antykoncepcję [9].

Ryzyko zajścia w ciążę również w dużym stopniu zależy od tego, czy kobieta ma owulację. Płodność kobiet zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego i najprawdopodobniej zajdą w ciążę około owulacji, znanej jako okno płodne.

Dobrym pomysłem jest posiadanie pod ręką antykoncepcji awaryjnej, zwanej także pigułką „dzień po”, na wypadek gdyby zawiodła podstawowa metoda antykoncepcji. Są najskuteczniejsze w ciągu 3-5 dni od stosunku bez stosowania antykoncepcji.

Metoda stosunku przerywanego nie zapobiega infekcjom przenoszonym drogą płciową (STI). Używanie ochrony barierowej, takiej jak prezerwatywy, jest dobrym sposobem ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czy stosunek przerywany to powszechnie stosowana metoda antykoncepcji?

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Contraception”, większość Amerykanów użyje stosunku przerywanego raz w życiu [10]. Według niektórych szacunków 60% Amerykanek w wieku od 15 do 44 lat uprawiało w pewnym momencie stosunek przerywany [11].

W badaniu z 2014 r. większość osób, które od czasu do czasu uprawiały stosunek przerywany, stosowała również inne formy antykoncepcji [12].

Inne badanie z 2014 r., w którym przebadano ponad 4600 Amerykanek, wykazało, że tylko 12% kobiet, które uprawiały stosunek przerywany, nie stosowało żadnej innej metody kontroli urodzeń [13].

Odkrycia te sugerują, że ludzie mogą uprawiać stosunek przerywany jako dodatkową metodę antykoncepcji lub w połączeniu z innymi metodami, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę.

Patrząc na statystyki i inne informacje dotyczące stosunku przerywanego, należy pamiętać, że jest bardzo mało badań na ten temat.

Według artykułu w Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology ta luka w badaniach nad antykoncepcją prawdopodobnie istnieje, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych form antykoncepcji, metoda ta nie przynosi wyraźnych korzyści finansowych [14].

Większość badań dotyczących metod antykoncepcji jest przeprowadzana przez firmy pracujące nad rozwojem produktów lub uzyskujące na nie zgodę.

Podsumowanie

Według Planned Parenthood, stosunek przerywany jest mniej skuteczny niż niektóre inne rodzaje antykoncepcji, ale jest lepszy niż nieużywanie niczego.

Przy idealnym zastosowaniu może być stosunkowo skuteczny, ale trudno jest go idealnie wykorzystać. Szacuje się, że 1 na 5 osób stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w ciągu roku.

Podczas gdy wiele osób uprawia stosunek przerywany, większość stosuje również inne zapasowe metody antykoncepcji.

Wybierając metodę antykoncepcji, ludzie mogą porozmawiać z lekarzem o korzyściach, zagrożeniach i kosztach każdej z nich.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.