Czy sok z buraków działa na potencję?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
sok z buraków na potencję

Zaburzenia erekcji, często nazywane impotencją, powodują, że mężczyźni mają trudności z uzyskaniem erekcji lub utrzymaniem jej podczas seksu. To powszechne u starszych mężczyzn. Sporadyczne zaburzenia erekcji zwykle nie są powodem do niepokoju. Przewlekłe zaburzenia erekcji mogą powodować skrajny niepokój i prowadzić do poszukiwania leczenia.

Być może słyszałeś, że sok z buraków jest naturalnym lekarstwem na zaburzenia erekcji, ale czy naprawdę pomaga? Odpowiedź brzmi: może. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co mówią badania?

Wszelkie dowody popierające sok z buraków na potencję są anegdotyczne. Nie ma badań naukowych dotyczących soku z buraków na zaburzenia erekcji.

Jedną z przyczyn zaburzeń erekcji jest wysokie ciśnienie krwi, ponieważ może uszkadzać naczynia krwionośne i zakłócać przepływ krwi do prącia. To zakłócenie przepływu krwi może powodować zaburzenia erekcji.

Niektóre badania wykazały, że sok z buraków obniża ciśnienie krwi. Według badania z 2014 r. picie jednej szklanki soku z buraków dziennie obniża ciśnienie krwi, a także niektóre rodzaje leków na ciśnienie krwi [1]. Teoretycznie, jeśli zaburzenia erekcji są spowodowane wysokim ciśnieniem krwi, regularne picie soku z buraków może złagodzić objawy.

Wysokie ciśnienie krwi wpływa nie tylko na mężczyzn w sypialni. Może powodować niski popęd seksualny u kobiet. Może również zmniejszać przepływ krwi do pochwy i wpływać na reakcję organizmu kobiety na seks. Hipotetycznie kobiety pijące sok z buraków również mogą odczuć lepsze libido.

Buraki, tlenek azotu i zaburzenia seksualne

Sok z buraków jest bogaty w azotany. Twoje ciało zamienia azotany w tlenek azotu. Tlenek azotu, gaz naturalnie wytwarzany przez organizm, może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom erekcji. W rzeczywistości tlenek azotu jest sprzedawany jako suplement diety do leczenia tego stanu.

Podobne: Czy korzeń Maca to Viagra dla kobiet w okresie menopauzy?

Badania wykazały, że tlenek azotu służy jako środek rozszerzający naczynia krwionośne, który otwiera naczynia krwionośne i pomaga utrzymać ciśnienie w ciele jamistym, aby utrzymać erekcję [2]. Ciało jamiste jest tkanką erekcyjną podobną do gąbki, która jest bogata w naczynia krwionośne. Kiedy dochodzi do erekcji, sygnały mózgowe i nerwowe powodują rozluźnienie ciał jamistych i napełnienie krwią. Krew zostaje uwięziona i wywołuje erekcję.

Jak stosować sok z buraków?

Najlepszym sposobem na uzyskanie soku z buraków jest zrobienie go samemu, przetwarzając świeże buraki, w tym warzywa, za pomocą sokowirówki. Możesz także kupić butelkowany sok z buraków w większości naturalnych sklepów ze zdrową żywnością lub barów z sokami. Niektóre sklepy sprzedają również shoty świeżego soku z buraków.

Buraki są naturalnie słodkie, więc nie musisz dodawać słodzika, aby sok dobrze smakował. Aby jednak dodać trochę więcej słodyczy, wyciśnij sok z łodygi marchewki lub selera z burakiem. Buraki dobrze komponują się również z imbirem, jabłkami i pomarańczami.

Nie ma zatwierdzonej zalecanej dziennej dawki soku z buraków. Jeśli masz schorzenie, na które może mieć wpływ picie soku z buraków, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby ustalić, ile bezpiecznie możesz pić.

Korzyści zdrowotne buraków

Oprócz obniżania ciśnienia krwi sok z buraków ma inne korzyści zdrowotne. Buraki zawierają niewielkie ilości najważniejszych witamin i minerałów, takich jak:

  • Żelazo,
  • Potas,
  • Mangan.

Jeden mały burak dostarcza prawie jedną czwartą zalecanej dziennej wartości kwasu foliowego. Folian jest witaminą B, która pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej u nienarodzonych dzieci.

Całe buraki zawierają niewielkie ilości witaminy C. Jednak sok z buraków nie jest dobrym źródłem. Witamina C jest tracona podczas wyciskania i przechowywania.

Całe buraki są również dobrym źródłem błonnika. Błonnik w diecie pomaga w utrzymaniu regularności jelit, sprzyja utracie wagi, utrzymując dłużej uczucie sytości i może obniżyć poziom cholesterolu.

Niektóre badania wykazały, że ekstrakt z buraków niszczy niektóre typy ludzkich linii komórkowych raka. Potrzebne są jednak dalsze badania [3].

Picie kieliszka soku z buraków przed ćwiczeniami lub intensywną aktywnością jest często okrzyknięte jako niezawodny sposób na poprawę kondycji i zwiększenie wytrzymałości. Mówi się, że rozszerza naczynia krwionośne podczas ćwiczeń i poprawia przepływ krwi do mięśni. Ale badania nie znalazły dowodów na to, że to prawda, pomimo działania rozszerzającego naczynia krwionośne buraka podczas odpoczynku [4].

Zagrożenia związane z używaniem soku z buraków

Większość ludzi może cieszyć się sokiem z buraków z umiarem bez negatywnych skutków ubocznych. Niektórzy ludzie mogą mieć czerwony mocz, stan zwany beeturią, po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości buraków. Stan jest nieszkodliwy i zniknie, gdy przestaniesz je jeść.

Jeśli historię kamieni nerkowych ze szczawianu wapnia, możesz ograniczyć spożycie buraków. Buraki są bogate w szczawiany, związek znajdujący się w wielu produktach spożywczych.

Mimo to, według National Kidney Foundation, nie powinieneś całkowicie przestać jeść buraków lub innych pokarmów o wysokiej zawartości szczawianów, ponieważ większość z nich jest bardzo pożywna [5]. Zamiast tego sugerują spożywanie i picie pokarmów zawierających wapń i szczawiany w tym samym czasie, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że zwiążą się one w układzie pokarmowym, zanim dotrą do nerek.

Azotany rozszerzają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie krwi, więc pij sok z buraków oszczędnie, jeśli przyjmujesz leki lub suplementy na nadciśnienie.

Podobne: Jak poprawić potencję przy nadciśnieniu?

Buraki są bogate w cukier. Jedz je ostrożnie, jeśli masz cukrzycę.

Jeśli regularnie doświadczasz zaburzeń erekcji, co dalej?

Jeśli od czasu do czasu doświadczasz zaburzeń erekcji, nie ma powodu do obaw. To prawdopodobnie normalny efekt uboczny starzenia się lub stresującego dnia. Może to być również spowodowane lekami. Jeśli zaburzenia erekcji występują regularnie lub towarzyszą im inne objawy, takie jak ból, trudności w oddawaniu moczu lub przedwczesny, lub opóźniony wytrysk, należy porozmawiać z lekarzem.

Zdrowy styl życia to najlepsza obrona przed zaburzeniami erekcji. Nie możesz kontrolować każdego czynnika, który może to powodować, ale możesz kontrolować niektóre, takie jak palenie lub nadmierne picie. Jeśli palisz, pijesz za dużo lub stosujesz leki, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub znajdź program leczenia, aby pomóc w rzuceniu palenia. Papierosy, alkohol i leki mają bezpośredni wpływ na zaburzenia erekcji.

Oto kilka innych zmian w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zaburzeń erekcji:

  • Schudnij, jeśli masz nadwagę,
  • Przejdź na zdrową dietę,
  • Bądź aktywny i regularnie ćwicz,
  • Znajdź sposoby radzenia sobie ze stresem i lękami. W razie potrzeby skonsultuj się z psychoterapeutą,
  • Współpracuj z lekarzem, żeby kontrolować inne schorzenia, takie jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca.

Jeśli masz zaburzenia erekcji, ważne jest, aby linia komunikacji ze swoim partnerem była otwarta. Pamiętaj, zaburzenia erekcji to stan chorobowy i nie ma się czego wstydzić. Jeśli nie zajmiesz się tym stanem ze swoim partnerem, możesz odczuwać większy stres i niepokój oraz pogorszyć lub przedłużyć objawy.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.