Palenie a potencja – Czy palenie zmniejsza sprawność seksualną?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
palenie a potencja

Zaburzenia erekcji, zwane również impotencją, mogą być spowodowane szeregiem czynników fizycznych i psychicznych. Wśród nich jest palenie papierosów.

Nic dziwnego, ponieważ palenie może uszkodzić naczynia krwionośne, a zaburzenia erekcji są często wynikiem słabego dopływu krwi tętniczej do penisa.

Na szczęście, jeśli rzucisz palenie, twoje zdrowie i sprawność seksualna prawdopodobnie się poprawią.

Palenie a naczynia krwionośne

Istnieje wiele zagrożeń dla zdrowia związanych z paleniem. Palenie papierosów może uszkodzić prawie każdą część twojego ciała.

Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym uszkadzają wyściółkę naczyń krwionośnych i wpływają na sposób ich funkcjonowania. Te chemikalia mogą również uszkodzić serce, mózg, nerki i inne tkanki w całym ciele.

Podobne: Dieta na potencję – 10 produktów na poprawę zaburzeń erekcji

Ryzyko palenia dla zdrowia erekcji wynika z wpływu chemikaliów papierosowych na naczynia krwionośne prącia.

Erekcja następuje, gdy tętnice w prąciu rozszerzają się i wypełniają krwią po otrzymaniu sygnałów z nerwów w prąciu. Nerwy reagują na sygnały pobudzenia seksualnego z mózgu.

Nawet jeśli układ nerwowy działa dobrze, erekcja może nie być fizycznie możliwa, jeśli naczynia krwionośne są niezdrowe z powodu palenia [1].

Co o paleniu mówią badania?

Chociaż zaburzenia erekcji występują częściej, gdy mężczyźni się starzeją, mogą rozwinąć się w każdym dorosłym wieku. Badanie z 2005 r. w American Journal of Epidemiology sugeruje, że zaburzenia erekcji występuje częściej u mężczyzn, którzy palili, w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie palili, ale u młodszych mężczyzn z zaburzeniami erekcji palenie papierosów jest bardzo prawdopodobną przyczyną [2].

Jeśli jesteś nałogowym palaczem, badania sugerują, że szanse na rozwój zaburzeń erekcji są znacznie wyższe [3]. Jednak rzucenie palenia może poprawić objawy. Twój wiek, nasilenie zaburzeń erekcji przed rzuceniem palenia i inne poważne problemy zdrowotne mogą zmniejszyć stopień powrotu zdrowej erekcji.

Palenie a potencja – Pomoc w rzuceniu palenia

Im szybciej zajmiesz się zaburzeniami erekcji, tym szybciej znajdziesz rozwiązanie. Jeśli nie masz lekarza pierwszego kontaktu, umów się na wizytę u urologa lub specjalisty ds. zdrowia mężczyzn. Zaburzenia erekcji to bardzo powszechny problem zdrowotny. Możesz jednak zostać poinformowany, że jedną z rzeczy, które powinieneś zrobić, jest rzucenie palenia.

Podobne: Jak poprawić potencję po 50. roku życia? Pomocne porady

Jeśli próbowałeś rzucić palenie i ci się nie udało, nie zakładaj, że rzucenie jest niemożliwe. Tym razem przyjmij nowe podejście. National Heart, Lung and Blood Institute zaleca następujące kroki, które pomogą Ci rzucić palenie:

  • Zrób listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie i dlaczego wcześniejsze próby rzucenia palenia zakończyły się niepowodzeniem,
  • Zwróć uwagę na wyzwalacze palenia, takie jak picie alkoholu lub kawy,
  • Uzyskaj wsparcie od rodziny i przyjaciół. Możesz przyznać, że potrzebujesz pomocy w przezwyciężeniu silnego nałogu, takiego jak palenie,
  • Porozmawiaj z lekarzem o lekach na receptę i bez recepty, które mają pomóc w rzucaniu palenia. Jeśli lek wydaje się dobrym wyborem, postępuj zgodnie z instrukcjami,
  • Znajdź nowe alternatywy dla palenia i czynności, które mogą odwrócić Twoją uwagę od głodu papierosowego, takie jak ćwiczenia lub hobby, które zajmą Ci ręce i umysł,
  • Przygotuj się na zachcianki i niepowodzenia. Tylko dlatego, że się pomylisz i spalisz papierosa, nie oznacza to, że nie możesz wrócić na właściwe tory i odnieść sukces.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.