Palenie a potencja – Czy palenie zmniejsza sprawność seksualną?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
palenie a potencja

Zaburzenia erekcji, zwane również impotencją, mogą być spowodowane szeregiem czynników fizycznych i psychicznych. Wśród nich jest palenie papierosów.

Nic dziwnego, ponieważ palenie może uszkodzić naczynia krwionośne, a zaburzenia erekcji są często wynikiem słabego dopływu krwi tętniczej do penisa.

Na szczęście, jeśli rzucisz palenie, twoje zdrowie i sprawność seksualna prawdopodobnie się poprawią.

Palenie a naczynia krwionośne

Istnieje wiele zagrożeń dla zdrowia związanych z paleniem. Palenie papierosów może uszkodzić prawie każdą część twojego ciała.

Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym uszkadzają wyściółkę naczyń krwionośnych i wpływają na sposób ich funkcjonowania. Te chemikalia mogą również uszkodzić serce, mózg, nerki i inne tkanki w całym ciele.

Podobne: Dieta na potencję – 10 produktów na poprawę zaburzeń erekcji

Ryzyko palenia dla zdrowia erekcji wynika z wpływu chemikaliów papierosowych na naczynia krwionośne prącia.

Erekcja następuje, gdy tętnice w prąciu rozszerzają się i wypełniają krwią po otrzymaniu sygnałów z nerwów w prąciu. Nerwy reagują na sygnały pobudzenia seksualnego z mózgu.

Nawet jeśli układ nerwowy działa dobrze, erekcja może nie być fizycznie możliwa, jeśli naczynia krwionośne są niezdrowe z powodu palenia [1].

Co o paleniu mówią badania?

Chociaż zaburzenia erekcji występują częściej, gdy mężczyźni się starzeją, mogą rozwinąć się w każdym dorosłym wieku. Badanie z 2005 r. w American Journal of Epidemiology sugeruje, że zaburzenia erekcji występuje częściej u mężczyzn, którzy palili, w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie palili, ale u młodszych mężczyzn z zaburzeniami erekcji palenie papierosów jest bardzo prawdopodobną przyczyną [2].

Reklama
Nr.1 wśród mężczyznEron Plusprodukt
Zwiększa ochotę na seks
Zapewnia silne i długie erekcje
Pozwala wytrzymać dłużej
Zapewnia niezapomniane orgazmy
Chcę zamówić Eron Plus
Nr.1 wśród kobietFemin Plusprodukt
Zwiększa ochotę na seks
Przyspiesza podniecenie
Poprawia nawilżenie pochwy
Zapewnia niezapomniane orgazmy
Chcę zamówić Femin Plus
Koniec reklamy

Jeśli jesteś nałogowym palaczem, badania sugerują, że szanse na rozwój zaburzeń erekcji są znacznie wyższe [3]. Jednak rzucenie palenia może poprawić objawy. Twój wiek, nasilenie zaburzeń erekcji przed rzuceniem palenia i inne poważne problemy zdrowotne mogą zmniejszyć stopień powrotu zdrowej erekcji.

Palenie a potencja – Pomoc w rzuceniu palenia

Im szybciej zajmiesz się zaburzeniami erekcji, tym szybciej znajdziesz rozwiązanie. Jeśli nie masz lekarza pierwszego kontaktu, umów się na wizytę u urologa lub specjalisty ds. zdrowia mężczyzn. Zaburzenia erekcji to bardzo powszechny problem zdrowotny. Możesz jednak zostać poinformowany, że jedną z rzeczy, które powinieneś zrobić, jest rzucenie palenia.

Podobne: Jak poprawić potencję po 50. roku życia? Pomocne porady

Jeśli próbowałeś rzucić palenie i ci się nie udało, nie zakładaj, że rzucenie jest niemożliwe. Tym razem przyjmij nowe podejście. National Heart, Lung and Blood Institute zaleca następujące kroki, które pomogą Ci rzucić palenie:

  • Zrób listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie i dlaczego wcześniejsze próby rzucenia palenia zakończyły się niepowodzeniem,
  • Zwróć uwagę na wyzwalacze palenia, takie jak picie alkoholu lub kawy,
  • Uzyskaj wsparcie od rodziny i przyjaciół. Możesz przyznać, że potrzebujesz pomocy w przezwyciężeniu silnego nałogu, takiego jak palenie,
  • Porozmawiaj z lekarzem o lekach na receptę i bez recepty, które mają pomóc w rzucaniu palenia. Jeśli lek wydaje się dobrym wyborem, postępuj zgodnie z instrukcjami,
  • Znajdź nowe alternatywy dla palenia i czynności, które mogą odwrócić Twoją uwagę od głodu papierosowego, takie jak ćwiczenia lub hobby, które zajmą Ci ręce i umysł,
  • Przygotuj się na zachcianki i niepowodzenia. Tylko dlatego, że się pomylisz i spalisz papierosa, nie oznacza to, że nie możesz wrócić na właściwe tory i odnieść sukces.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *