L-arginina na potencję – Korzyści, Dawkowanie, Efekty uboczne

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
l-arginina na potencje

L-arginina to aminokwas dostępny jako suplement diety. Jest często reklamowany w Internecie jako naturalne leczenie stanów takich jak nadciśnienie, choroba tętnic obwodowych (PAD) i dusznica bolesna.

Jeśli szukałeś informacji na temat naturalnych metod leczenia zaburzeń erekcji, prawdopodobnie widziałeś wspomnianą L-argininę.

Wiele oświadczeń związanych z zaburzeniami erekcji na temat l-argininy pochodzi z witryn internetowych poświęconych naturalnemu zdrowiu, które często pozycjonują L-argininę jako naturalną, dostępną bez recepty alternatywę dla leków na zaburzenia erekcji na receptę.

Obecnie dowody naukowe wykazujące, że L-arginina jest skuteczna w leczeniu zaburzeń erekcji, są ograniczone, a kilka badań daje różne wyniki.

Jednak L-arginina może potencjalnie dawać inne korzyści, które mogą sprawić, że będzie użytecznym suplementem dla niektórych osób.

Poniżej zagłębiliśmy się w badania i wyjaśniliśmy, czym jest L-arginina, jak działa i czy jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń erekcji.

Wymieniliśmy również inne opcje leczenia zaburzeń erekcji, w tym leki na receptę i proste zmiany, które możesz wprowadzić w swojej rutynie i stylu życia.

Co to jest L-arginina?

L-arginina to aminokwas, który występuje naturalnie w rybach, drobiu, czerwonym mięsie i produktach mlecznych i jest wykorzystywany przez organizm do tworzenia białek.

Jako aminokwas, l-arginina jest dość wszechstronna. Twoje ciało używa go do kilku celów, w tym do produkcji tlenku azotu.

L-arginina bierze również udział w syntezie innych związków, takich jak glutaminian, kreatyna, prolina, mocznik i poliaminy.

Większość ludzi otrzymuje L-argininę z pożywienia. Podobnie jak wiele innych aminokwasów, l-arginina jest również sprzedawana jako suplement diety.

L-arginina – Korzyści ze stosowania

Suplementy L-argininy są często sprzedawane jako wzmacniacze wydajności fizycznej, które mogą zwiększyć przepływ krwi i poprawić funkcję naczyń.

Podobnie jak w przypadku wielu innych suplementów, nie wszystkie rzekome korzyści l-argininy są poparte prawdziwymi dowodami naukowymi.

Jednak badania wykazały, że L-arginina może oferować korzyści w różnych stanach, w tym:

 • Nadciśnienie – Istnieją dowody na to, że przyjmowanie suplementu l-argininy doustnie może obniżyć ciśnienie krwi, zarówno u osób z nadciśnieniem, jak i u osób ze zdrowym ciśnieniem krwi. Jednak ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, ponieważ nie należy tego przyjmować w przypadku w tym celu,
 • Choroba tętnic obwodowych – Badania wykazały, że stosowanie suplementu l-argininy lub przyjmowanie l-argininy dożylnie przez okres kilku tygodni może zwiększyć przepływ krwi u osób z chorobą tętnic obwodowych (zwężenie tętnic dostarczających krew do nóg). Należy zauważyć, że długotrwałe stosowanie L-argininy (do 6 miesięcy) nie poprawia chodzenia u tych samych osób,
 • Angina (ból w klatce piersiowej) – Chociaż L-arginina nie wydaje się rozszerzać tętnic, które są zaangażowane w dusznicę bolesną, badania wykazały, że osoby z dusznicą bolesną, które stosują l-argininę, mogą mieć mniej nasilone objawy i poprawić jakość życia.

L-arginina stymuluje również uwalnianie w organizmie kilku ważnych związków chemicznych, w tym hormonu wzrostu i insuliny.

Podobne: Jak poprawić potencję przy nadciśnieniu?

Oprócz pomocy w określonych schorzeniach, działanie L-argininy może pomóc w poprawie niektórych aspektów sprawności fizycznej.

Na przykład badanie opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition wykazało, że sportowcy, którzy stosowali suplement L-argininy przez 45 dni, wykazywali znaczny wzrost VO2max – miara wykorzystania tlenu, która jest ściśle powiązana z wynikami sportowymi [1].

Należy jednak zauważyć, że inne badania w dużej mierze nie wykazują poprawy wyników sportowych ani regeneracji [2].

Czy l-arginina może mieć wpływ na zaburzenia erekcji?

Jeśli spojrzałeś na suplementy L-argininy w Internecie, być może widziałeś twierdzenia, że L-arginina jest skutecznym naturalnym lekiem na zaburzenia erekcji.

Obecnie badania nad wpływem L-argininy jako suplementu na zaburzenia erekcji są mieszane. Jednak niektóre badania sugerują, że stosowanie suplementu L-argininy może pomóc w poprawie funkcji seksualnych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji.

Zanim przejdziemy do szczegółowych badań nad L-argininą, ważne jest wyjaśnienie, jak działa erekcja, a także rolę, jaką w tym procesie odgrywają związki takie jak tlenek azotu.

W erekcji chodzi o przepływ krwi. Kiedy czujesz podniecenie seksualne, twój układ nerwowy wysyła sygnał do tkanki wewnątrz twojego penisa, zwanej ciałami jamistymi.

Naczynia krwionośne dostarczające krew do penisa rozszerzają się, zwiększając przepływ krwi i wywołując erekcję.

Jedną z cząsteczek zaangażowanych w ten proces jest tlenek azotu, który odgrywa kluczową rolę w rozluźnianiu tkanki mięśni gładkich, która kontroluje przepływ krwi do penisa.

L-arginina jest ważnym budulcem tlenku azotu. W rzeczywistości tlenek azotu jest wytwarzany w organizmie z L-argininy przez rodzinę enzymów zwanych syntazami tlenku azotu.

Ze względu na ważną rolę l-argininy w produkcji tlenku azotu, wiele osób uważa, że ​​stosowanie suplementu l-argininy jest łatwym sposobem na zwiększenie poziomu tlenku azotu i uzyskanie silniejszych erekcji.

Ogólnie wyniki badań są mieszane, ale obiecujące… W badaniu z 1999 roku naukowcy porównali doustny suplement L-argininy z placebo, aby sprawdzić, czy L-arginina powoduje poprawę funkcji seksualnych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji [3].

Zarówno suplement L-argininy, jak i placebo przyniosły poprawę u niewielkiej liczby mężczyzn, przy czym naukowcy doszli do wniosku, że nie było statystycznie istotnej różnicy w skuteczności między tymi dwoma terapiami.

Z drugiej strony, badanie opublikowane w Journal of Sex & Marital Therapy w 2003 roku z udziałem 40 mężczyzn w wieku 25-45 lat z zaburzeniami erekcji wykazało, że asparaginian dipeptydu argininy i Pycnogenol®, naturalny suplement zdrowotny wytwarzany z ekstraktu z kory sosny, poprawiły się erekcje i ogólnie funkcje seksualne [4].

Niedawno w przeglądzie opublikowanym w Journal of Psychosexual Health przyjrzano się wynikom kilku badań l-argininy w leczeniu zaburzeń erekcji, zauważając, że istnieją pozytywne dowody na skuteczność l-argininy i jej kombinacji.

W przeglądzie stwierdzono, że potrzebne są dalsze badania z większymi rozmiarami próbek, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnej roli l-argininy w leczeniu zaburzeń erekcji.

Mówiąc prościej, chociaż niektóre badania przyniosły obiecujące wyniki, w tej chwili po prostu nie ma wystarczających dowodów, aby jednoznacznie stwierdzić, że L-arginina jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń erekcji.

Czy to oznacza, że ​​L-arginina jako suplement jest bezwartościowa? Oczywiście, że nie. Podobnie jak wiele innych suplementów diety, fakt, że nie dowiedziono, aby L-arginina leczyła zaburzenia erekcji, nie oznacza, że ​​nie może ona potencjalnie przynosić innych korzyści zdrowotnych.

L-arginina na potencję – Dawkowanie

Chociaż badania nad L-argininą i zaburzeniami erekcji są mieszane, niektóre badania sugerują, że może to przynieść korzyści dla zdrowia i sprawności seksualnej.

Suplementy l-argininy można kupić przez Internet, w lokalnej aptece i prawie we wszystkich sklepach ze zdrową żywnością.

Ponieważ L-arginina nie jest lekiem na zaburzenia erekcji, nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych w celu ustalenia najskuteczniejszej dawki.

Z tego powodu nie ma sugerowanej dawki L-argininy na zaburzenia erekcji lub inne problemy zdrowotne.

Badania nad wpływem L-argininy na zdrowie erekcji i sprawność seksualną zazwyczaj obejmują dawkę od 2,5 do 5 gramów L-argininy, przyjmowaną doustnie.

Jeśli zastanawiasz się nad użyciem L-argininy, postępuj zgodnie z instrukcją użycia dołączoną do suplementu. Nie przekraczaj zalecanej dawki podanej na etykiecie suplementu.

L-arginina – Możliwe skutki uboczne

Podobnie jak inne suplementy diety, L-arginina może potencjalnie powodować skutki uboczne.

Znane skutki uboczne L-argininy to:

 • Wzdęcia,
 • Biegunka,
 • Ból brzucha,
 • Reakcje alergiczne,
 • Pogorszenie objawów astmy,
 • Niskie ciśnienie krwi,
 • Artretyzm.

Suplementy L-argininy mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami dostępnymi bez recepty i na receptę, w tym lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy i chorób układu krążenia.

Leki, które mogą wchodzić w interakcje z L-argininą, obejmują izoproterenol, leki na cukrzycę, inhibitory ACE, blokery receptora angiotensyny (ARB), leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe, azotany, testosteron i leki moczopędne oszczędzające potas.

L-arginina może również wchodzić w interakcje z lekami na zaburzenia erekcji, takimi jak sildenafil, tadalafil, wardenafil i awanafil.

Przed zażyciem L-argininy koniecznie poinformuj swojego lekarza o wszelkich lekach, których obecnie używasz lub ostatnio stosowałeś.

Inne możliwości leczenia zaburzeń erekcji

Chociaż badania nad L-argininą jako lekiem na zaburzenia erekcji są mieszane, dostępnych jest kilka sprawdzonych, opartych na nauce metod leczenia zaburzeń erekcji.

Obecnie najskuteczniejszymi metodami leczenia zaburzeń erekcji są inhibitory PDE5. Leki te działają poprzez rozluźnienie tętnic dostarczających krew do twojego penisa. Zwiększa to przepływ krwi i może poprawić erekcję i sprawność seksualną.

Podobne: Ranking najlepszych tabletek na potencję

Inhibitory PDE5 stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji obejmują:

 • Sildenafil – Aktywny składnik Viagry, sildenafil, zapewnia ulgę w zaburzeniach erekcji przez około cztery godziny na dawkę.
 • Tadalafil – Aktywny składnik Cialis, tadalafil, jest trwalszym lekiem, który może zapewnić ulgę w zaburzeniach erekcji do 36 godzin na dawkę.
 • Wardenafil – Aktywny składnik Levitry, wardenafil, zapewnia ulgę w zaburzeniach erekcji na cztery do pięciu godzin na dawkę.
 • Awanafil – Sprzedawany jako Stendra, awanafil to nowy, szybko działający lek na zaburzenia erekcji, który może działać w ciągu zaledwie 15 minut.

Oprócz stosowania leku, wprowadzenie prostych zmian w nawykach i stylu życia może pomóc w poprawie erekcji i zapobieganiu wielu powszechnym formom dysfunkcji seksualnych.

Aby uzyskać lepsze erekcje i aktywność seksualną, staraj się stosować zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze.

Ważne jest również, aby zachować aktywność i unikać wszelkich nawyków, które mogą pogorszyć samopoczucie układu sercowo-naczyniowego, takich jak palenie papierosów.

Podobne: Palenie a potencja – Czy palenie zmniejsza sprawność seksualną?

Nasz przewodnik po naturalnych metodach ochrony erekcji zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat prostych, ale skutecznych zmian, które możesz wprowadzić w swoim stylu życia, aby poprawić zdrowie seksualne.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, badania na temat wpływu L-argininy jako leczenia zaburzeń erekcji są bardzo różne. Chociaż niektóre badania wykazały, że może oferować niewielkie korzyści, inne wykazały, że l-arginina nie jest bardziej skuteczna niż placebo.

Obecnie leki takie jak sildenafil i tadalafil są najczęstszymi lekami pierwszego rzutu w przypadku zaburzeń erekcji.

Chociaż mogą nie brzmieć tak atrakcyjnie, jak naturalny suplement, są one poparte ogromną ilością badań naukowych wykazujących prawdziwą, statystycznie istotną poprawę.

Jeśli jesteś jednym z milionów mężczyzn dotkniętych zaburzeniami erekcji, warto przyjrzeć się tym lekom na zaburzenia erekcji, aby poprawić swoje zdrowie seksualne i wydajność.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Przemysław Kamiński

Ukończyłem Uniwersytet Warszawski. Z zawodu jestem seksuologiem klinicznym i działam w zawodzie nieprzerwanie od 20 lat. Przez lata mojej pracy zostałem doceniony dzięki uzyskaniu Certyfikatu Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz innych mniejszych certyfikatów i nagród. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że pomogłem już tysiącom osób uporać się z problemem zaburzeń seksualnych. 20 lat doświadczenia sprawiło, że postanowiłem zacząć dzielić się moją wiedzą w Internecie – kompletnie za darmo. Chcę uświadamiać ludzi, że problemy seksualne to problemy jak każde inne i nie należy się ich wstydzić. Jestem również mężem i ojcem. Poza pracą regularnie pływam na mazurach – uwielbiam żeglarstwo. W wolnych chwilach łowię ryby i majsterkuję w swoim garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *