Czy kofeina może powodować zaburzenia erekcji u mężczyzn?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
kawa a potencja

Czy kofeina z napojów energetycznych lub kawy powoduje zaburzenia erekcji?

Nie ma nic lepszego niż pobudka i delektowanie się poranną filiżanką kawy. Kofeina zapewnia zastrzyk energii, którego potrzebujesz, aby rozpocząć dzień na właściwej stopie. Jednocześnie kofeina ogranicza również przepływ krwi, nad czym zastanawiają się niektórzy mężczyźni.

Czy musisz zrezygnować z porannej filiżanki kawy, aby zachować zdrowie i funkcjonalność w sferze seksualnej? Badania mogą Cię zaskoczyć.

Oto, co musisz wiedzieć o możliwym związku między kofeiną a zaburzeniami erekcji.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji to stan zdrowia seksualnego, który dotyka głównie starszych mężczyzn, jednak mężczyźni w każdym wieku mogą doświadczać problemów z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji.

Chociaż istnieje wiele objawów zaburzeń erekcji i czynników, które mogą powodować zaburzenia erekcji – takich jak lęk przed występami, brak pewności siebie, niektóre leki, a nawet urazy – główną przyczyną jest słaby przepływ krwi do penisa.

Dlatego stan ten jest niezwykle powszechny u mężczyzn z chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi i cukrzycą.

Podobne: Cukrzyca typu 2 a potencja – Zaburzenia erekcji u diabetyków

Wiadomo, że wszystkie te stany uszkadzają naczynia krwionośne lub negatywnie wpływają na krążenie. Z kolei trudniej jest dopłynąć krwi do penisa. Brak przepływu krwi uniemożliwia osiągnięcie i/lub utrzymanie erekcji.

Czy kofeina może powodować zaburzenia erekcji lub wpływać na seks i erekcje?

Kofeina działa na organizm na wiele sposobów. Daje nie tylko zastrzyk energii, ale także zwęża naczynia krwionośne w całym ciele.

Gdy jest mniej miejsca na przepływ krwi, ciśnienie krwi wzrasta. Z tego powodu kiedyś podejrzewano, że istnieje związek między kofeiną a zaburzeniami erekcji.

Jednak badania wykazały, że zwężenie przepływu krwi spowodowane przez kofeinę jest tymczasowe.

Reklama
Nr.1 wśród mężczyznEron Plusprodukt
Zwiększa ochotę na seks
Zapewnia silne i długie erekcje
Pozwala wytrzymać dłużej
Zapewnia niezapomniane orgazmy
Chcę zamówić Eron Plus
Nr.1 wśród kobietFemin Plusprodukt
Zwiększa ochotę na seks
Przyspiesza podniecenie
Poprawia nawilżenie pochwy
Zapewnia niezapomniane orgazmy
Chcę zamówić Femin Plus
Koniec reklamy

Badania wykazały również, że osoby, które regularnie piją kawę lub napoje energetyczne, nie są bardziej narażone na zaburzenia erekcji.

W rzeczywistości kofeina jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne. Oznacza to, że kofeina poprawia przepływ krwi i funkcję tętnic, co może przynieść korzyści mężczyznom z zaburzeniami erekcji [1].

Oczywiście wszystko to opiera się na założeniu, że pijesz tylko 2-3 filiżanki dziennie. Picie większej ilości może powodować problemy.

Wysokie spożycie kofeiny wiąże się z różnego rodzaju skutkami ubocznymi, chociaż ostatnie badania wydają się przeczyć powszechnym objawom, w tym:

    • Szybkie bicie serca
    • Palpitacje serca
    • Lęk
  • Bóle głowy
  • Problemy z zasypianiem lub snem

Brak wystarczającej ilości snu zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Tak więc, jeśli jesteś pijącym kawę, miłośnikiem napojów energetycznych lub kimś, kto kocha napoje gazowane, najlepiej ograniczyć spożycie.

Unikaj picia napojów z kofeiną tuż przed snem, ponieważ będzie cię to podtrzymywać (choć prawdopodobnie utrzymasz męskość na niskim poziomie).

Czy kawa jest dobra na zaburzenia erekcji?

Chociaż kawa i inne napoje zawierające kofeinę nie zastępują medycznie wspieranych zabiegów na zaburzenia erekcji, poranna filiżanka kawy może być korzystna…

Jedno z badań wykazało, że codzienne spożywanie kofeiny skutecznie zmniejszało przypadki zaburzeń erekcji u mężczyzn w wieku 20 lat lub starszych [2]. Nie oznacza to jednak, że powinieneś przerwać leczenie zaburzeń erekcji i zażyć kroplówkę z kofeiną.

Podobne: Stosunek przerywany a ciąża – Jaka jest skuteczność przerywanego seksu?

Zamiast tego badania te wykazują potencjalne pozytywne wyniki w stosowaniu wszystkich naturalnych związków, takich jak kofeina, w celu zmniejszenia ryzyka zaburzeń erekcji we wspomaganiu terapii medycznej.

W przypadku mężczyzn dodanie kofeiny do codziennej diety może zapewnić zastrzyk energii, którego potrzebujesz w sypialni.

Jak kofeina wpływa na twoje życie seksualne i libido?

Czy słyszałeś lub czytałeś gdzieś, że kofeina może wpływać na Twój popęd seksualny? Zastanawiasz się, czy kawa obniża libido? Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, nie martw się. To w większości mit.

Chociaż być może widziałeś lub słyszałeś, że kawa wpływa na poziom cukru we krwi, co może obciążać nadnercza i obniżać hormony popędu płciowego, prawdopodobnie nie dotyczy to Ciebie.

Kofeina może nieznacznie podnieść poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Wykazano jednak, że ma niewielki lub żaden wpływ na zdrowych mężczyzn.

Niezależnie od wybranego napoju zawierającego kofeinę, ważne jest, aby mieć na uwadze wpływ kofeiny na Ciebie. Każdy reaguje inaczej, co oznacza, że ​​kofeina może przynieść korzyści lub negatywnie wpłynąć na Twoje życie seksualne.

Dla niektórych kofeina i seks idą w parze. Związek ten jest znanym środkiem pobudzającym, co oznacza, że ​​zapewni ci całą energię potrzebną do rozpoczęcia (i kontynuowania) w sypialni.

Z drugiej strony u niektórych mężczyzn kofeina może nasilać lęk. Podwyższony stres i niepokój nie tylko pogarszają nastrój, ale także mogą wpływać na zdolność osiągania i utrzymywania erekcji.

Jak najlepiej wykorzystać kofeinę z napojów energetycznych i kawy?

Większość mężczyzn pije kofeinę, aby obudzić się rano i zachować energię przez cały dzień.

Niezależnie od tego, czy kochasz kawę, napoje energetyzujące, czy jakikolwiek inny płyn, który doda Ci energii, możesz mieć pewność, że kofeina nie jest przyczyną większości problemów w sypialni.

Ponieważ kofeina zwiększa przepływ krwi poprzez otwieranie naczyń krwionośnych, kofeina może faktycznie pomóc w erekcji i sprawności seksualnej. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas spożywania kofeiny.

Po pierwsze, unikaj słodkich napojów. Jeśli lubisz dodać do kawy cukier lub śmietanę, spróbuj to ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Spożywanie dużej ilości cukru zwiększa ryzyko cukrzycy, złego stanu zdrowia serca i przybierania na wadze. Są to wszystkie czynniki, które zwiększają ryzyko zaburzeń erekcji i innych problemów ze zdrowiem seksualnym.

Podobne: Jak opóźnić wytrysk? Techniki opóźniania przedwczesnego wytrysku

To samo dotyczy wszystkich napojów zawierających kofeinę, w tym napojów energetycznych i napojów gazowanych. Picie napojów o niskiej zawartości cukru lub bez cukru to najlepszy sposób na uzyskanie potrzebnej energii bez rozszerzania talii i wpływu na zdrowie.

Czas jest również ważny, jeśli chodzi o spożycie kofeiny. Ponieważ kofeina jest środkiem pobudzającym, nie chcesz jej pić zbyt przed snem. W przeciwnym razie nie będziesz mógł spać, co zwiększa ryzyko przejściowych problemów z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji.

Podsumowanie

Pomimo tego, co powiedziano ci lub przeczytałeś wcześniej na ten temat, niewiele jest dowodów na to, że kawa, napoje gazowane lub napoje energetyczne powodują zaburzenia erekcji.

Zamiast tego kofeina może działać odwrotnie, rozszerzając naczynia krwionośne i zachęcając do zdrowego przepływu krwi.

Osoby pijące kawę są nadal podatne na zaburzenia erekcji z innych przyczyn, jednak jest mało prawdopodobne, aby spożywanie kofeiny było przyczyną zaburzeń seksualnych.

Jeśli pijesz kofeinę, pamiętaj o zawartości cukru w ​​wybranym napoju. Musisz też uważać, kiedy pijesz kofeinę. Dzieje się tak, ponieważ cukier, cukrzyca, otyłość i powiązane wybory stylu życia mogą być czynnikami przyczyniającymi się do zaburzeń erekcji. Trzymaj się porannych i popołudniowych odpustów, a wieczorami przełącz się na napoje bezkofeinowe.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Przemysław Kamiński

Ukończyłem Uniwersytet Warszawski. Z zawodu jestem seksuologiem klinicznym i działam w zawodzie nieprzerwanie od 20 lat. Przez lata mojej pracy zostałem doceniony dzięki uzyskaniu Certyfikatu Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz innych mniejszych certyfikatów i nagród. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że pomogłem już tysiącom osób uporać się z problemem zaburzeń seksualnych. 20 lat doświadczenia sprawiło, że postanowiłem zacząć dzielić się moją wiedzą w Internecie – kompletnie za darmo. Chcę uświadamiać ludzi, że problemy seksualne to problemy jak każde inne i nie należy się ich wstydzić. Jestem również mężem i ojcem. Poza pracą regularnie pływam na mazurach – uwielbiam żeglarstwo. W wolnych chwilach łowię ryby i majsterkuję w swoim garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *