11 sygnałów mówiących, że powinnaś zrobić test ciążowy

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
kiedy zrobić test ciążowy

Wiele wczesnych oznak ciąży może być niespecyficznych i łatwo pomylić je z innymi przyczynami. Z tego powodu ustalenie, kiedy i czy należy wykonać test ciążowy, może być trudne.

W tym artykule wymieniamy 11 wczesnych oznak, które mogą wskazywać, że dana osoba powinna wykonać test ciążowy.

Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy?

Test ciążowy nie wykaże pozytywnego wyniku, gdy dana osoba „świeżo” zajdzie w ciążę. Organizm potrzebuje czasu, aby uwolnić wystarczającą ilość hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), aby pojawił się w teście. Będzie to około 12-15 dni po owulacji, jeśli dana osoba ma 28-dniowy cykl [1].

Niektóre instytucje medyczne sugerują wykonanie testu w pierwszym dniu, w którym powinna wystąpić miesiączka, ale Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zauważa, że wyniki w tym dniu mogą nie być dokładne dla 10-20% osób. Zamiast tego sugerują wykonanie testu 1-2 tygodnie po braku miesiączki. Niektóre testy są jednak bardziej czułe i można z nich skorzystać wcześniej.

Inną opcją jest odczekanie co najmniej 21 dni po seksie bez zabezpieczenia.

Ponadto badania krwi odbywają się w gabinecie lekarskim i mogą wykazać, czy dana osoba jest w ciąży około 6-8 dni po owulacji [2].

Wczesne oznaki ciąży

Jeśli dana osoba jest w ciąży, najlepiej jak najszybciej dowiedzieć się o tym. Nie tylko może zacząć planować kolejne kroki, ale również zająć się kwestiami zdrowotnymi i zmianą stylu życia.

Niektóre osoby zauważają wczesne oznaki ciąży, takie jak zmęczenie lub tkliwość piersi, zanim przegapią miesiączkę.

Wczesne oznaki obejmują:

 1. spóźniony okres
 2. zmiany w piersiach
 3. lekkie krwawienie
 4. skurcze
 5. nudności i wymioty
 6. zmęczenie
 7. ból głowy
 8. niechęć do jedzenia lub zachcianki
 9. zmiany w wypróżnianiu
 10. zmiany nastroju
 11. przeoczona antykoncepcja

1. Spóźniony okres

Często najwcześniejszą i najbardziej wiarygodną oznaką ciąży jest brak miesiączki.

Istnieje wiele przyczyn braku miesiączki, ale jeśli dana osoba jest aktywna seksualnie, brak miesiączki może sygnalizować ciążę.

Większość testów ciążowych jest bardzo dokładna, gdy wykonuje się je po spóźnionej miesiączce, ale czasami poziom hormonów może nie być wystarczająco wysoki, aby wywołać pozytywny wynik.

Jeśli Twój okres się spóźnia, a test ciążowy jest negatywny, powinnaś powtórzyć test po kilku dniach.

2. Zmiany w piersiach

Zmiany w piersiach są powszechne we wczesnej ciąży. Wynika to ze zmian hormonalnych, które ostatecznie przygotowują organizm do laktacji.

Typowe zmiany to:

 • obrzęk
 • tkliwość
 • sutki i otoczki stają się większe lub trochę ciemniejsze

3. Lekkie krwawienie

Około 25% osób doświadcza krwawienia z implantacji, czyli lekkiego krwawienia, które ma miejsce, gdy zarodek przyczepia się do ściany macicy.

Krwawienie z implantacji jest zwykle lżejsze i krótsze niż miesiączka.

Krwawienie z implantacji pojawia się około 6-12 dni po zapłodnieniu, ale lekkie plamienie nie jest rzadkością w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży [3].

4. Skurcze

Skurcze są powszechne przed miesiączką lub w jej trakcie, ale niektóre osoby mają również skurcze podczas implantacji.

Jeśli skurcze pojawiają się w okolicy lub przed terminem miesiączki, ale nie ma krwawienia lub krwawienie jest znacznie lżejsze niż zwykle, dobrym pomysłem może być wykonanie testu ciążowego.

5. Nudności i wymioty

Poranne mdłości lub nudności i wymioty związane z ciążą mogą rozpocząć się 2-8 tygodni po zapłodnieniu.

Nudności nie zdarzają się tylko rano. Może wystąpić o każdej porze dnia i nocy.

Jeśli nudności pojawiają się bez wyraźnego powodu, zwłaszcza z innymi możliwymi objawami ciąży, dobrym pomysłem może być wykonanie testu ciążowego.

6. Zmęczenie

Zmęczenie jest częstym objawem wczesnej ciąży i dana osoba może odczuwać potrzebę odpoczynku lub drzemki bez wyraźnego powodu.

Jest to zwykle spowodowane zmianami w hormonie progesteronie.

Zmęczenie zazwyczaj słabnie w drugim trymestrze, a osoba może znowu mieć więcej energii.

7. Ból głowy

Zmiany hormonalne mogą również wywoływać bóle głowy we wczesnej ciąży. Zazwyczaj z czasem ustępują.

Osoba może przyjmować paracetamol przez krótki czas, aby leczyć ból głowy, ale najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem lub położną. Stosowanie innych leków przeciwbólowych może nie być bezpieczne.

Od 20 tygodnia ciąży i później bóle głowy mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego, stanu potencjalnie zagrażającego życiu, który wymaga pilnej pomocy lekarskiej.

8. Niechęć do jedzenia lub zachcianki

Niezwykłe łaknienie lub niechęć do jedzenia są powszechne w pierwszym trymestrze, chociaż czasami utrzymują się przez całą ciążę.

Niektórzy ludzie pragną produktów nieżywnościowych, czyli takich, które nie nadają się do spożycia. Jest to znane jako pica (zespół łaknienia spaczonego). Każdy, kto pragnie rzeczy, które nie są jedzeniem, powinien skonsultować się z lekarzem.

Osoba może również stwierdzić, że nie lubi już potraw, które wcześniej lubiła, lub że ich smak i zapach stają się bardziej wrażliwe.

9. Zmiany w wypróżnianiu

Objawy jelit i pęcherza mogą pojawić się we wczesnej ciąży. Osoba może odczuwać częste potrzeby oddawania moczu w ciągu dnia i nocy. Według badań z 2012 roku mogą również cierpieć na zaparcia, które dotykają 11–38% osób w pewnym momencie ciąży [4].

We wczesnych stadiach ciąży wzrost poziomu hCG zwiększa przepływ krwi do obszaru miednicy, zwiększając potrzebę oddawania moczu.

10. Poczucie „inności” i zmiany nastroju

Niepotwierdzone dowody sugerują, że wiele kobiet w ciąży odczuwa „inne” uczucia we wczesnym okresie ciąży, a niektóre mają świadomość, że są w ciąży przed przystąpieniem do testu. Jednak nie ma naukowych dowodów na potwierdzenie tego.

Fizjologiczne i hormonalne zmiany w czasie ciąży mogą powodować, że osoba poczuje się inaczej. Poczucie odmienności może również wynikać ze zmian nastroju, które mogą wystąpić w ciągu kilku tygodni po zapłodnieniu.

Każdy, kto uważa, że może być w ciąży, powinien wykonać test ciążowy.

11. Przeoczona antykoncepcja

Osoba, która jest aktywna seksualnie i nie stosowała antykoncepcji w ciągu ostatniego miesiąca, powinna rozważyć wykonanie testu ciążowego.

Podobne: Stosunek przerywany a ciąża – Jaka jest skuteczność przerywanego seksu?

Wiele opcji kontroli urodzeń skutecznie zapobiega ciąży, ale złamana prezerwatywa lub pominięta tabletka antykoncepcyjna mogą zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia.

Jak działają testy ciążowe i czy są dokładne?

Testy ciążowe działają poprzez wykrywanie hormonu hCG, który organizm zaczyna wytwarzać po zapłodnieniu. Według badań z 2014 r. hCG jest wykrywalne we krwi około 8 dni po zapłodnieniu. W miarę postępu ciąży poziomy wzrastają o około 50% dziennie. HGC jest wykrywalny w moczu kilka dni później niż we krwi.

Testy do użytku domowego to testy moczu. Osoba będzie musiała udać się do placówki opieki zdrowotnej na badanie krwi.

Dostępnych jest wiele testów ciążowych do użytku domowego, a niektóre są bardziej czułe niż inne. Oznacza to, że mogą wykryć hCG na niższych poziomach.

Wiele testów twierdzi, że jest w 99% dokładnych, ale eksperci zauważają, że nie wszystkie z nich przechodzą rygorystyczne testy naukowe. Osoba może również uzyskać wynik fałszywie ujemny, jeśli wykona test zbyt wcześnie, nie zastosuje się dokładnie do instrukcji lub nie przeprowadzi testu zgodnie z zamierzeniami producenta.

Niektóre instytucje medyczne sugerują wykonanie testu w pierwszym dniu spóźnionej miesiączki, ale wiele osób nie wie, kiedy powinna nadejść miesiączka, na przykład, jeśli mają je nieregularne.

Przystępując do testu, osoba powinna:

 • dokładnie przeczytać instrukcję
 • upewnić się, że wykonuje test zgodnie z zaleceniami
 • starać się unikać zbyt wczesnego wykonania testu

FDA zauważa, że pozytywny wynik testu jest zwykle, ale nie zawsze, dokładny. Jeśli test jest negatywny, sugerują unikanie alkoholu i innych substancji, które mogą być szkodliwe dla płodu i powtórzenie testu w późniejszym terminie lub zasięgnięcie porady lekarskiej.

Jak stwierdzić czy test nie jest potrzebny?

Niektóre kobiety doświadczają nieregularności miesiączki, zmian w piersiach i innych objawów ciążowych bez zajścia w ciążę. Może się to zdarzyć z różnych powodów.

Możliwe czynniki biologiczne obejmują zmiany hormonalne spowodowane innym stanem zdrowia. Czasami pewną rolę mogą odgrywać czynniki psychologiczne i społeczne.

Podobne: Czy w ciąży można uprawiać stosunek seksualny?

W rzadkich przypadkach dana osoba może mieć pseudocyesis, czasami nazywaną ciążą urojoną, w której mocno wierzy, że jest w ciąży i ma oznaki ciąży bez zajścia w ciążę. Ten stan nie jest dobrze rozumiany i może się zdarzyć z różnych powodów.

Każda osoba, która ma oznaki ciąży, ale jest mało prawdopodobne, aby była w ciąży, na przykład z powodu menopauzy, powinna zasięgnąć porady lekarza. Mogą mieć stan zdrowia, który wymaga leczenia.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, należy skontaktować się z położną lub lekarzem. Mogą potwierdzić wynik za pomocą badania krwi lub zaplanować wczesne USG.

Jeśli dana osoba jest w ciąży, powinna jak najszybciej rozpocząć opiekę prenatalną lub omówić inne opcje.

Jeśli dana osoba nie miesiączkuje, ale nie jest w ciąży, pracownik służby zdrowia może pomóc zdiagnozować przyczynę.

Podsumowanie

Najwcześniejszą oznaką ciąży jest często brak miesiączki, ale zmiany w piersiach, zmęczenie, bóle głowy i inne zmiany mogą również pojawić się w ciągu pierwszych kilku tygodni.

Każdy, kto uprawiał seks bez antykoncepcji i doświadcza wczesnych objawów ciąży, powinien wykonać test.

Każdy, kto ma oznaki ciąży, ale jest pewien, że nie może zajść w ciążę, powinien zasięgnąć porady lekarza. Pracownik służby zdrowia może chcieć wykluczyć inne schorzenia lub w razie potrzeby zapewnić leczenie.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *