Jak zwiększyć libido? 9 naturalnych sposobów

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
jak zwiększyć libido

Chcesz więcej emocji? Stymulacji? Zadowolenia? Istnieje kilka sposobów na urozmaicenie swojego życia seksualnego bez użycia leków.

Jeśli czas spędzony w łóżku z partnerem nie daje Ci wszystkiego, czego chciałbyś/chciałabyś, możesz nabrać otuchy. Naprawdę.

Randka ze swoim partnerem — aby przypomnieć sobie o wszystkich powodach, dla których się kochacie oraz zrelaksować się przy winie i jedzeniu — może być świetnym sposobem na podniesienie libido.

Zobacz 9 naturalnych sposobów, dzięki którym wspólnie ze swoim partnerem możecie podnieść swoje libido i zacząć jeszcze lepsze życie seksualne!

Przyczyna niskiego libido u kobiet i mężczyzn

Oczywiście może istnieć medyczny powód, dla którego twoje życie seksualne słabnie. Cukrzyca, problemy z tarczycą, nowotwory i problemy z sercem mogą obniżyć pożądanie seksualne.

Podobne: Cukrzyca typu 2 a potencja – Zaburzenia erekcji u diabetyków

Problemy z nerwami, endometrioza lub inne problemy mogą powodować ból dla kobiet, a niektóre leki – na przykład na ciśnienie krwi, depresję, lęk, a nawet antykoncepcja – mogą hamować pożądanie.

Dlatego ważne jest, aby poddać się badaniu lekarskiemu i odpowiednio leczyć Twój stan, jeśli masz objawy, które wpływają na Twoje życie seksualne. Możesz również zapytać lekarza, czy możliwa jest zmiana leku na coś, co nie powoduje skutków ubocznych związanych z obniżeniem libido.

Jednak nawet jeśli masz przyczynę medyczną, nie musi to powstrzymywać Cię przed satysfakcjonującym seksem.

Zobacz 9 naturalnych sposobów, które mogą pomóc Ci zwiększyć poziom libido.

1. Ruszaj się więcej

Możesz nie myśleć, że ćwiczenia, które wykonujesz dla serca i mięśni, są ważne dla dobrego seksu, ale pamiętaj, że krew płynie do twoich genitaliów w takim samym stopniu, jak do serca.

Według badań opublikowanych w Journal of Sexual Medicine, mężczyźni z zaburzeniami erekcji mogą czasami odwrócić ten problem dzięki zdrowemu trybowi życia, który obejmuje ćwiczenia.

Jak odkryli naukowcy, nawet u mężczyzn wymagających leków na zaburzenia erekcji, zmiany zdrowego stylu życia prawdopodobnie zwiększają korzyści.

2. Nastrój na seks powinien być priorytetem

Czasami posiadanie większej ilości i lepszego seksu wymaga po prostu uporządkowania harmonogramu. Trudno być w nastroju, gdy na liście rzeczy do zrobienia masz milion rzeczy i nie masz na to dużo czasu.

Planowanie seksu może brzmieć nieromantycznie, ale większość ważnych planów umieszczasz w swoim kalendarzu, więc dlaczego nie seks?

Najlepiej zaplanować wystarczająco dużo czasu, aby najpierw zrobić coś relaksującego, zamiast wskakiwać prosto do łóżka, ponieważ zwłaszcza kobiety muszą być zrelaksowane, zanim ich libido zacznie działać.

3. Nie zapomnij użyć lubrykantu

Seks może być przyjemniejszy, jeśli dodasz lubrykant, który zmniejsza tarcie i podrażnienia, a tym samym poprawia dyskomfort.

Możesz kupić lubrykant znanej marki w drogerii lub użyć oleju domowego, takiego jak olej kokosowy. Pamiętaj, aby używać prezerwatywy bez lateksu, ponieważ te olejki mogą uszkodzić lateks.

Podobne: 10 sposobów na zwiększenie libido u kobiet

Nie próbuj ukrywać przed partnerem swojej potrzeby używania lubrykantów. Uczyń to częścią swojej rutyny seksualnej i baw się z tym lepiej.

4. Wykorzystaj afrodyzjaki

Niektóre zioła są używane przez kultury na całym świecie jako afrodyzjaki. Uważa się, że niektóre z nich stymulują nerwy w genitaliach, inne zwiększają poziom tlenku azotu, co zwiększa przepływ krwi do narządów płciowych i poprawia samopoczucie w mózgu.

Niektóre z tych ziół to chiński żeń-szeń, Cordyceps, miłorząb dwuklapowy i muira puama.

Podobne: Co jeść na lepszą potencję? 10 pokarmów na lepsze libido

Drogerie i sklepy ze zdrową żywnością czasami sprzedają produkty dla zdrowia seksualnego, które są kombinacją ziół i nie tylko. Badanie jednego z takich suplementów zostało opublikowane w Journal of Sex and Marital Therapy.

Stwierdzono, że ponad dwie trzecie kobiet stosujących ten produkt – który zawiera żeń-szeń, miłorząb dwuklapowy, damiana, witaminy, minerały i l-argininę – zgłosiło wzrost pożądania seksualnego i ogólną satysfakcję seksualną [1].

5. Pracuj nad swoim umysłem i obserwuj swoje myśli

Jeśli twój mózg nie daje Ci spokoju z powodów, które wyłapałeś w ostatnim czasie — o tym, jak powinieneś czuć się winny z powodu seksu, a może, że twoje ciało jest zbyt grube, brzydkie lub, cóż, cokolwiek innego… — nadszedł czas, aby zatrzymać to odpowiednim torze. Rozpoznaj myśl, gdy się pojawi i zmień ją na bardziej pomocną, pozytywną.

Pomaga to w życiu seksualnym, ponieważ, jak wykazała metaanaliza opublikowana w International Journal of Clinical and Health Psychology, ludzie o bardziej otwartym nastawieniu do seksu są w stanie lepiej badać swoją seksualność bez poczucia winy [2].

6. Masturbuj się dla lepszego seksu

Eksperymentując na sobie, możesz lepiej poznać, co sprawia Ci satysfakcję seksualną — informacje, które możesz następnie przekazać swojemu partnerowi.

W przypadku kobiet masturbacja może mieć również inne korzyści. Suchość i ból pochwy można zmniejszyć, jeśli poświęcisz czas na stymulację.

Dlatego terapeuci seksualni często polecają masturbację jako narzędzie dla kobiet mających problemy z osiągnięciem orgazmu. Możesz dodać wibrator, żeby wzmocnić stymulację.

7. Wysypiaj się na dobry seks

Sen to kolejny czynnik stylu życia, który wpływa na libido. Jednym z powodów jest to, że wydzielanie hormonów jest kontrolowane przez wewnętrzny zegar organizmu, a wzorce snu prawdopodobnie pomagają organizmowi określić, kiedy uwalniać określone hormony związane z seksem.

Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, uczucie zmęczenia, gdy kładziesz się do łóżka, niszczy wszelkie libido, które mogłeś mieć nawet chwilę wcześniej.

Zgodnie z przeglądem opublikowanym w czasopiśmie Brain Research, w przypadku mężczyzn wystarczająca ilość snu może podnieść poziom testosteronu – niższy poziom może być związany z dysfunkcjami seksualnymi [3].

8. Ćwicz skupienie i jogę

Może się wydawać, że seks jest ostateczną praktyką skupienia, a sam orgazm w szczególności (prawdopodobnie nikt nie sporządził w tym momencie listy zakupów ani nie zaplanował raportu z pracy), to możesz zostać rozproszony przez przypadkowe myśli w czasie poprzedzającym ten orgazm.

Skupienie uwagi na tym, co robisz i co czujesz, to potężny sposób na zwiększenie przyjemności. W badaniu przeprowadzonym przez kanadyjskich naukowców w listopadzie 2016 r. w Archives of Sexual Behaviour kobiety cierpiące na zaburzenia seksualne związane z lękiem znacznie poprawiły swoją reaktywność seksualną po przeszkoleniu w zakresie uważności [4].

Podobnie praktyka jogi opartej na umyśle i ciele może wspomóc twoje libido. Kiedy grupa 40 kobiet została poinstruowana, aby ćwiczyć godzinę jogi każdego dnia, ich średnie wyniki w kwestionariuszu funkcji seksualnych pod kątem pożądania, podniecenia, nawilżenia, orgazmu, mniejszego bólu i ogólnej satysfakcji wzrosły [5].

Pozycje jogi, które kobiety wykonywały w powyższym badaniu, były podstawowymi pozycjami, które uważano za poprawiające napięcie mięśni miednicy, rozluźniające napięte stawy biodrowe i poprawiające nastrój, po których następowały ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne.

9. Rozważ zabiegi akupunktury

Starożytna chińska praktyka akupunktury, w której praktykujący strategicznie umieszcza igły w ciele, może również poprawić twoje życie seksualne.

W badaniu opublikowanym w Journal of Alternative and Complementary Medicine, w którym 35 mężczyzn i kobiet z dysfunkcjami seksualnymi, prawdopodobnie spowodowanymi przez przyjmowane przez nich leki przeciwdepresyjne, poddano leczeniu dziewięcioma sesjami akupunktury. Ostatecznie poprawiło się libido u kobiet, podczas gdy u mężczyzn erekcja, czas wytrysku i zdolność do orgazmu zostały zwiększone [6].

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *