10 sposobów na zwiększenie libido u kobiet

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
jak zwiększyć libido u kobiet

Twój popęd seksualny zmienił się na gorsze? Po pierwsze – nie panikuj. Suche zaklęcia są całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli jesteś z tą samą osobą przez długi czas. W rzeczywistości do 43% kobiet doświadcza niskiego libido, podczas gdy około 10% ma do czynienia z zaburzeniem hipoaktywnego pożądania seksualnego (HSDD) lub brakiem zainteresowania seksem [1].

Ale nawet jeśli jest to powszechne, niskie libido może być bardzo frustrujące — zwłaszcza gdy próbujesz dowiedzieć się, jak je odzyskać. Proces ten może być naprawdę trudny, ponieważ jest tak wiele czynników, które odgrywają rolę w tym, dlaczego w ogóle się rozpoczął.

Podobne: Ranking tabletek na libido dla kobiet – Naturalna ‘Viagra’ dla pań

Najczęstsze przyczyny niskiego libido u kobiet:

  1. Poważna życiowa zmiana (np. przeprowadzka lub rozpoczęcie nowej pracy),
  2. Pojawienie się jakiegoś schorzenia,
  3. Rozpoczęcie stosowania leków, które mają wpływ na libido.

Należy zauważyć, że niskie libido nie zawsze stanowi problem. Jeśli ty i twój partner jesteście całkowicie w porządku z mniejszą ilością harców, to naprawdę nie ma potrzeby się martwić, ale jeśli jesteś na pozornie niekończącym się polowaniu na „nastrój” i zaczyna to zakłócać twój związek i osobiste szczęście, istnieje kilka potwierdzonych naukowo strategii, które mogą pomóc.

Gotowa do ponownego podgrzania atmosfery w łóżku? Oto 10 rzeczy, które możesz zrobić, żeby zwiększyć swoje pożądanie seksualne.

1. Bądź bardziej uważna

Eksperci twierdzą, że libido u kobiet może sprowadzać się do równowagi w chemii mózgu. Istnieją pewne neurochemikalia, które pobudzają do seksu, takie jak dopamina, oksytocyna i norepinefryna. Są też inne, takie jak opioidy i serotonina, które mogą przeszkadzać i hamować podniecenie.

W tym miejscu pojawiają się ćwiczenia umysłu  – takie jak skoncentrowane oddychanie lub medytacja. Bycie bardziej uważnym może w dobry sposób zmienić równowagę substancji chemicznych w mózgu.

Niedawny przegląd badań wykazał, że terapia oparta na uważności działała na poprawę popędu seksualnego u kobiet. Praktyka pomaga również w redukcji hormonów stresu, o których wiadomo, że powodują niskie libido [2].

Na początek spróbuj od 15 do 20 minut medytacji dziennie. W gorącej chwili spróbuj zsynchronizować swój oddech z oddechem partnera lub skoncentruj się na tym, jak pachnie. To sprowadzi cię z powrotem do pokoju, zamiast wykonywać ruchy, gdy twój mózg jest gdzie indziej.

2. Ogranicz picie alkoholu

Podczas gdy lampka wina zdecydowanie może cię rozluźnić i wprawić w nastrój, alkohol w rzeczywistości utrudnia Tobie i Twojemu partnerowi czerpanie przyjemności z seksu.

Jedno z badań przeprowadzonych na University of Missouri w St. Louis wykazało, że spośród 3000 osób, które uprawiały seks w stanie nietrzeźwym, 11% z nich nie było w stanie osiągnąć orgazmu, 7% hamowało pożądanie seksualne, a 33% kobiet doświadczało pewnego rodzaju dysfunkcji seksualnych [3].

Dlaczego istnieje taki „efekt uboczny” alkoholu? Alkohol faktycznie osłabia część układu nerwowego, która kontroluje podniecenie i orgazm, więc nawet jeśli uprawiacie seks z partnerem, może to nie być satysfakcjonujące dla nikogo z was. Spróbuj więc pominąć lub ograniczyć alkohol podczas następnej randki — może to pomóc w przekroczeniu linii mety.

3. Regularnie trenuj

Znasz ten niesamowity pośpiech, który czujesz po niesamowitym treningu? Cóż, te zmiany w twoim ciele (lepsze zdrowie układu krążenia i przepływu krwi) i mózgu (wzrost neuroprzekaźników dobrego samopoczucia) odgrywają rolę w utrzymaniu zdrowego popędu seksualnego – tak sugerują badania [4].

Podobne: Spadek libido u kobiet – Objawy i przyczyny

Wszystkie te rzeczy są idealne dla kobiety, która chce podjąć aktywność seksualną, ponieważ czuje się dobrze ze sobą. Seks to nie tylko pożądanie. Chodzi o obraz ciała, poczucie własnej wartości i pewność siebie – a ćwiczenia wzmacniają to wszystko.

4. Poznaj swoje ciało

Oto pytanie, o które nigdy mogłaś nie zostać zapytana: Czy możesz wybrać własną łechtaczkę, jeśli widziałaś ją w prawdziwym życiu? Wiele kobiet nie ma kontaktu z własną seksualnością. Oznacza to, że mogą nie łączyć się z uczuciami lub popędami seksualnymi.

Poprawka? Chwyć lusterko ręczne i sprawdź się. Zdziwiłbyś się, jak wiele kobiet nigdy nie patrzyło na własne ciała…

Zapoznanie się ze swoją anatomią może pomóc ci dostroić się do swojej seksualności. Właśnie dlatego masturbacja może pomóc Twojemu niskiemu libido. Wibratory, których próbowała połowa kobiet, i inne zabawki erotyczne to świetny sposób na odkrywanie tego, czego chcesz i potrzebujesz seksualnie.

Według badań opublikowanych w Journal of Sex & Marital Therapy masturbacja może prowadzić do większej liczby fantazji seksualnych, zwiększyć podniecenie i pomóc szybciej osiągnąć orgazm [5].

5. Zaplanuj trochę czasu sam na sam ze swoim partnerem

Dobry seks powinien być spontaniczny i po prostu się zdarzyć, prawda? Nie zawsze. Dla wielu kobiet jednym z kluczowych czynników jest intymność emocjonalna.

To dlatego, że seks nie polega tylko na fizycznym naciskaniu właściwych przycisków – musisz też czuć się pobudzony psychicznie – tak nawet mówią badania.

Jeśli czujesz się emocjonalnie blisko swojego partnera, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że będziesz chciała uprawiać seks. Jeden sposób na zrobienie tego? Zaplanuj cotygodniową randkę.

Podobne: Domowe sposoby na potencję i lepsze libido

Musisz też postawić na seks. Wybierz dzień tygodnia lub miej godzinę, o której tylko wy dwoje wiecie, że oznacza ona seks (coś w stylu: „Myślę, że musimy wyjść coś zjeść”).

Im bardziej ta intymność stanie się częścią twojej rutyny, tym lepiej. Pomaga to też fizycznie. Jeśli podejmiesz aktywny wysiłek, aby zaplanować czas na seks, zwiększysz również przepływ krwi w miednicy i nawilżenie pochwy, co ustąpi miejsca zwiększonemu komfortowi i (miejmy nadzieję) przyjemności.

6. Rozmawiaj o seksie

Ogólnie rzecz biorąc, komunikacja jest trudna. Rozmowy o seksie? Jeszcze trudniej… Ludzie mają trudności z powiedzeniem, co im się podoba, w jaki sposób chcą, aby się do nich zbliżano i kiedy chcą, aby się do nich zbliżano, ale nigdy nie dowiesz się, czy nie zapytasz, więc otwórz konwersację, omawiając seks poza sypialnią.

Pytania typu: Dlaczego ludzie uprawiają seks?, Dlaczego ludzie przestają uprawiać seks?, Dlaczego 50 twarzy Greya było tak popularne? Może zapewnić wgląd w to, jak myśli twój partner i pozwala wyrazić swoje myśli.

Gdy poczujesz się bardziej komfortowo z tematem, rozmowy te w końcu ustąpią miejsca bardziej intymnym tematom, takim jak „Co ci się podoba?”. Ta rozmowa powinna być dwukierunkowa, abyście oboje mogli zrozumieć, co działa, a co nie, w sypialni.

7. Nie spiesz się z grą wstępną

Większość ludzi od razu zagłębia się w seks, ale 15-20 minut gry wstępnej ma kluczowe znaczenie dla budowania popędu seksualnego.

Gdy spędzisz trochę czasu na całowaniu i dotykaniu, twoje pragnienie wzrośnie zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Nie tylko poczujesz się bardziej związana ze swoim partnerem, ale także Twoja pochwa wytworzy wystarczające nawilżenie, aby seks był przyjemniejszy. To oczywiście nigdy nie jest złe i zwiększa Twoje szanse na chęć zrobienia tego ponownie.

8. Wypróbuj nowe pozycje seksualne

Łatwo jest wpaść w rutynę, jeśli chodzi o seks — i hej, nie ma nic złego w trzymaniu się pozycji, którą naprawdę lubisz — ale jeśli chcesz zwiększyć swój popęd seksualny, rozważ zmianę w sypialni na nowe pozycje seksualne. Możesz nawet znaleźć nowego faworyta!

Istnieje oszałamiająca liczba pozycji seksualnych (niektórzy ludzie są naprawdę kreatywni), a próbowanie ich może sprawić, że seks będzie dla ciebie i twojego partnera bardziej ekscytujący, wywołując intrygi i oczekiwanie.

Potrzebujesz pomysłów? W Internecie aż roi się od kreatywnych zestawień pozycji seksualnych.

9. Umów się na wizytę u lekarza

Aby dotrzeć do źródła niskiego libido, pełna wizyta kontrolna u lekarza może pomóc upewnić się, że przyczyna choroby, leki lub komplikacje fizyczne nie są winne. W końcu zarówno fizyczne, jak i psychiczne warunki mogą wpływać na Twój popęd seksualny.

Problemy naczyniowe, takie jak choroby serca i cukrzyca, utrudniają przepływ krwi w całym ciele (w tym również w intymnych częściach), a zaburzenia endokrynologiczne, takie jak dysfunkcja tarczycy, mogą obniżać poziom estrogenu i testosteronu, tłumiąc libido. Choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, mogą również negatywnie wpływać na czucie sromu i przepływ krwi.

Niepokój i depresja? Odgrywają one również ogromną rolę w niskim libido. Podczas gdy depresja wysysa energię i zmienia substancje chemiczne w mózgu, które mogą hamować libido, lęk zalewa twój system hormonami stresu, adrenaliną i kortyzolem. Funkcjonowanie seksualne w kontekście niekontrolowanego lęku po prostu nie działa.

I podczas gdy antydepresanty – które pompują serotoninę do mózgu – mogą obniżyć libido, nieleczona depresja może w rzeczywistości pogorszyć sytuację.

Może zająć kilka miesięcy prób i błędów, aby znaleźć lek przeciwdepresyjny, który działa na ciebie, ale jeśli uważasz, że leki przeciwdepresyjne wpływają na twój popęd seksualny, poinformuj o tym swojego lekarza, ponieważ może to pomóc w kierowaniu leczeniem.

Korzystne są również terapia i ćwiczenia. Jedno z badań z 2013 roku wykazało, że ćwiczenie przez zaledwie 20 minut poprawiło problemy z podnieceniem narządów płciowych związane ze stosowaniem antydepresantów [6].

10. Skonsultuj się z terapeutą

Nawet jeśli nie jesteś przygnębiona lub niespokojna, dobrym pomysłem może być wizyta u seksuologa, jeśli twoje niskie libido naprawdę przeszkadza Tobie i Twojemu partnerowi.

To, czego twoja rodzina nauczyła Cię o seksie, twojej religii lub twoich uczuciach związanych ze starzeniem się i seksem, może mieć wpływ na sposób, w jaki postrzegasz seks – i przeszkadzać w czerpaniu z niego przyjemności.

Terapeuta może pomóc w ponownym połączeniu się z własnymi pragnieniami i uczuciami dotyczącymi intymności.

Praca z profesjonalistą może również pomóc ci nauczyć się, jak lepiej komunikować się ze swoim partnerem na temat seksu, dzięki czemu możecie wspólnie rozwiązać problem, niezależnie od tego, czy przyczyna jest emocjonalna, czy fizyczna.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *