Jak poprawić potencję po 50. roku życia? Pomocne porady

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
jak poprawić potencję po 50

Wraz z wiekiem niektóre schorzenia lub leki mogą osłabiać popęd seksualny i wydajność, ale nie myśl, że jeśli jesteś po pięćdziesiątce, to musisz zadowolić się mniej niż satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Nadal możesz cieszyć się seksem – być może będziesz musiał włożyć w to trochę więcej myśli i planowania niż wtedy, gdy byłeś młodszy.

Przed Tobą 7 sposobów, które możesz wykorzystać, aby seks był ekscytujący i satysfakcjonujący dla Ciebie i Twojego partnera.

1. Ćwicz regularnie

Możesz myśleć o seksie jak o wolnym czasie, ale możesz też się spocić podczas kochania. Oto kilka powodów, dla których bycie fit może Ci pomóc:

 • Aktywność fizyczna wzmacnia Twoje mięśnie. Nic nie może szybko zabić nastroju niż zranienie pleców lub naciągnięcie mięśnia. Sprawdź najlepsze dla siebie ćwiczenia siłowe,
 • Aktywność fizyczna poprawia nastrój. Ćwiczenia mogą uwalniać do mózgu substancje chemiczne, które sprawiają, że czujesz się lepiej i swobodniej. Kiedy ostatni raz czułeś się przygnębiony i zainteresowałeś się seksem?
 • Aktywność fizyczna pomaga ci wyglądać lepiej. Regularne ćwiczenia mogą sprawić, że Twoje ciało będzie wyglądać jak najlepiej, a to pomoże Ci zwiększyć pewność siebie i poprawić Twoje życie seksualne.

W przypadku kobiet regularna aktywność fizyczna może pomóc w pobudzeniu seksualnym.

Podobne: Czy sok z buraków działa na potencję?

Kobiety mogą również skorzystać z tak zwanych ćwiczeń Kegla. Mogą wzmocnić mięśnie dna miednicy. Możesz zidentyfikować te mięśnie przy następnym sikaniu, zatrzymując się w połowie strumienia. Możesz ćwiczyć napinanie i rozluźnianie tych mięśni kilka razy dziennie.

Mężczyźni, którzy ćwiczą, rzadziej mają problemy z zaburzeniami erekcji lub zaburzeniami erekcji, niż mężczyźni, którzy są nieaktywni. Jeśli lubisz jeździć na długich dystansach, upewnij się, że masz miękkie, wygodne siodełko i rower, który do Ciebie pasuje. Może to pomóc w uniknięciu potencjalnego problemu z zaburzeniami erekcji.

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń.

2. Zadbaj o zainteresowanie (Spróbuj czegoś nowego)

Kiedy jesteś z tym samym partnerem przez długi czas, możesz wymyślić sposoby, aby urozmaicić wasze życie seksualne.

Odpowiedź może być tak prosta, jak zmiana pory dnia, kiedy uprawiasz seks. Jeśli jesteś zbyt śpiący w nocy, może poranny seks jest odpowiedni dla was obojga.

Kilka innych pomysłów na urozmaicenie życia seksualnego:

 • Wypróbuj różne pozycje seksualne,
 • Stwórz romantyczną atmosferę. Planowania nigdy za wiele!
 • Opuść sypialnię i znajdź inne miejsce do kochania,
 • Weź prysznic lub weź kąpiel ze swoim kochankiem,
 • Zanurz się w profesjonalnych masażach, które sprawią, że oboje będziecie zrelaksowani.

3. Myśl poza stosunkiem

Jeśli Ty lub Twój partner nie możecie już tego robić, istnieją inne możliwości cieszenia się bliskością i przyjemnością.

Nie należy zapominać o prostych, ale intymnych aktach całowania i dotykania. Ty i Twój partner możecie również rozważyć:

 • Wykonywanie zmysłowych masaży,
 • Seks oralny,
 • Wypróbowywanie zabawek erotycznych, takich jak wibratory.

4. Czuj się komfortowo

Jeśli zapalenie stawów lub ciągły ból sprawiają, że seks jest mniej przyjemny, znajdź sposoby, aby poczuć się lepiej. Wypróbuj nową pozycję, która jest łatwiejsza dla ciała lub użyj poduszek jako wsparcia.

Podobne: Dieta na potencję – 10 produktów na poprawę zaburzeń erekcji

Na przykład, jeśli masz ból pleców, uprawiajcie seks obok siebie zamiast w pozycji na misjonarza, która może pogorszyć ból pleców.

Zaplanuj seks na taką porę dnia, w której czujesz się najlepiej. Wcześniej weź ciepłą kąpiel lub lekarstwo przeciwbólowe, jeśli tego potrzebujesz, aby być bardziej zrelaksowanym.

5. Rozwiązywanie problemów z lekami

Skutki uboczne niektórych leków mogą powodować problemy seksualne. Niektóre, które mogą to zrobić, to:

 • leki przeciwdepresyjne
 • leki przeciwhistaminowe
 • leki na ciśnienie krwi
 • leki obniżające poziom cholesterolu
 • leki na wrzody

Jeśli masz powody, by podejrzewać, że którykolwiek z twoich leków osłabia twoje życie seksualne, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

6. Nie spiesz się po operacji lub chorobie

Zanim ponownie połączysz się ze swoim partnerem, daj swojemu ciału czas na regenerację. Kiedy już wszystko będzie w porządku, zacznij powoli od zmysłowego dotyku i pocałunków.

Porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem o tym, jak się czujesz, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

7. Rozmawiajcie ze sobą

Rozmawiaj otwarcie ze swoim partnerem, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego życia seksualnego, niezależnie od tego, czy chodzi o twoje zmieniające się pragnienia, czy o to, jak czujesz się ze swoim ciałem.

Jeśli oboje jesteś niezadowolony z tego, gdzie jest twoje życie seksualne i nie byłeś w stanie go rozpracować, możesz porozmawiać z terapeutą seksualnym. Twój lekarz powinien być w stanie wystawić Ci skierowanie.

Podobne: Czy jedzenie arbuza poprawia potencję?

I pamiętaj, niektóre starsze pary uważają, że ich życie seksualne jest lepsze, gdy się starzeją. Może się okazać, że masz więcej czasu i prywatności, a także możesz mieć więcej intymności z wieloletnim partnerem.

Inne aspekty, o których należy pamiętać

Jeśli masz więcej niż jednego partnera, musisz podjąć takie same środki ostrożności dotyczące seksu bez zabezpieczenia, jak każdy inny.

Kiedy udać się do lekarza: Z wiekiem nasze ciała przechodzą zmiany, które mogą mieć wpływ na nasze życie seksualne.

Po menopauzie niektóre kobiety mogą mieć suchość pochwy. Może sprawić, że stosunek będzie bolesny. Być może będziesz musiał porozmawiać ze swoim partnerem o większej grze wstępnej lub wypróbować lubrykant na bazie silikonu. Jeśli to nadal stanowi problem, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Niektórzy mężczyźni mogą uznać, że potrzebują więcej stymulacji, aby uzyskać i utrzymać erekcję. Taka zmiana jest normalna. Spróbuj się zrelaksować i cieszyć dotykiem partnera, ale jeśli masz problem z zaburzeniami erekcji, być może nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza.

Osoby obu płci mogą mieć problemy z obrazem ciała, przypominając sobie, jak wyglądali w młodości. Te myśli nie powinny powstrzymywać Cię przed czerpaniem przyjemności z seksu. Jeśli tak, być może pomoże im seks terapeuta.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.