Cukrzyca typu 2 a potencja – Zaburzenia erekcji u diabetyków

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
cukrzyca a potencja

Chociaż cukrzyca i zaburzenia erekcji to dwa oddzielne schorzenia, zwykle idą w parze. Zaburzenia erekcji definiuje się jako trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji. Mężczyźni z cukrzycą są dwa do trzech razy bardziej narażeni na rozwój problemów seksualnych. Kiedy mężczyźni w wieku 45 lat i poniżej cierpią na zaburzenia erekcji, może to być oznaką cukrzycy typu 2.

Cukrzyca pojawia się, gdy w krwiobiegu krąży zbyt dużo cukru. Istnieją dwa główne rodzaje cukrzycy: cukrzyca typu 1, która dotyka mniej niż 10% osób z cukrzycą, oraz cukrzyca typu 2, która odpowiada za ponad 90% przypadków cukrzycy.

Cukrzyca typu 2 często rozwija się w wyniku nadwagi lub braku aktywności fizycznej. Około 30 milionów Amerykanów choruje na cukrzycę, a około połowa z nich to mężczyźni.

Szacuje się, że 10% mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat ma ciężki stopień zaburzeń erekcji, a kolejne 25% ma umiarkowane zaburzenia. Zaburzenia erekcji stają się bardziej powszechne wraz z wiekiem, chociaż nie jest to nieunikniona część starzenia się.

U wielu mężczyzn inne schorzenia, takie jak cukrzyca, przyczyniają się do prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń erekcji.

Co mówią badania?

Centrum Medyczne Uniwersytetu Bostońskiego donosi, że około połowa mężczyzn, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, rozwinie zaburzenia erekcji w ciągu pięciu do 10 lat od postawienia diagnozy. Jeśli ci mężczyźni również mają chorobę serca, ich szanse na impotencję są jeszcze większe.

Jednak wyniki badania z 2014 roku sugerują, że jeśli masz cukrzycę, ale prowadzisz zdrowszy tryb życia, możesz zmniejszyć objawy cukrzycy i poprawić swoje zdrowie seksualne [1]. Te nawyki związane ze stylem życia obejmują zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia.

Co powoduje zaburzenia erekcji u mężczyzn z cukrzycą?

Związek między cukrzycą a zaburzeniami erekcji jest związany z krążeniem i układem nerwowym.

Źle kontrolowany poziom cukru we krwi może uszkadzać małe naczynia krwionośne i nerwy. Uszkodzenie nerwów, które kontrolują stymulację seksualną i reakcję seksualną, mogą utrudnić mężczyźnie osiągnięcie erekcji wystarczająco mocnej, aby odbyć stosunek płciowy.

Podobne: Jak poprawić potencję po 50. roku życia? Pomocne porady

Zmniejszony przepływ krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych może również przyczynić się do zaburzeń erekcji.

Czynniki ryzyka zaburzeń erekcji

Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko powikłań cukrzycy, w tym zaburzeń erekcji.

Możesz być bardziej zagrożony, jeśli:

 • Masz źle zarządzany poziom cukru we krwi,
 • Jesteś zestresowany,
 • Czujesz niepokój,
 • Masz depresję,
 • Jesteś na złej diecie,
 • Nie jesteś aktywny fizycznie,
 • Jesteś otyły,
 • Palisz,
 • Pijesz nadmierne ilości alkoholu,
 • Masz niekontrolowane nadciśnienie,
 • Masz nieprawidłowy profil lipidów we krwi,
 • Bierzesz leki, które jako efekt uboczny powodują zaburzenia erekcji,
 • Bierzesz leki na receptę na nadciśnienie, ból lub depresję.

Diagnozowanie zaburzeń erekcji

Jeśli zauważysz zmianę częstotliwości lub czasu trwania erekcji, powiedz o tym swojemu lekarzowi lub umów się na wizytę u urologa. Może nie być łatwo poruszyć te problemy z lekarzem, ale niechęć do tego tylko uniemożliwi uzyskanie potrzebnej pomocy.

Twój lekarz może zdiagnozować zaburzenia erekcji, przeglądając Twoją historię medyczną i oceniając objawy. Prawdopodobnie przeprowadzą badanie fizyczne, aby sprawdzić możliwe problemy z nerwami w penisie lub jądrach. Badania krwi i moczu mogą również pomóc w diagnozowaniu problemów, takich jak cukrzyca lub niski poziom testosteronu.

Lekarz może być w stanie przepisać leki, a także skierować Cię do pracownika służby zdrowia specjalizującego się w dysfunkcjach seksualnych. Istnieje kilka opcji leczenia zaburzeń erekcji. Twój lekarz może pomóc Ci znaleźć najlepszą opcję dla Ciebie.

Jeśli nie doświadczyłeś żadnych objawów zaburzeń erekcji, ale zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę lub chorobę serca, powinieneś omówić możliwość przyszłej diagnozy z lekarzem. Mogą pomóc Ci określić, jakie kroki zapobiegawcze możesz podjąć teraz.

Leczenie zaburzeń erekcji przy cukrzycy typu 2

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia erekcji, Twój lekarz prawdopodobnie zaleci leki doustne, takie jak sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) lub wardenafil (Levitra). Te leki na receptę pomagają poprawić przepływ krwi do penisa i są ogólnie dobrze tolerowane przez większość mężczyzn.

Cukrzyca nie powinna przeszkadzać w przyjmowaniu jednego z tych leków. Nie oddziałują negatywnie z lekami na cukrzycę, takimi jak Glucophage (metformina) lub insulina.

Chociaż istnieją inne zabiegi przeciwko zaburzeniom erekcji, takie jak pompki próżniowe i implanty, możesz najpierw wypróbować leki doustne. Te inne metody leczenia zazwyczaj nie są tak skuteczne i mogą powodować dodatkowe komplikacje.

Jak zapobiegać zaburzeniom erekcji?

Istnieje kilka zmian stylu życia, które możesz wprowadzić, aby nie tylko pomóc w leczeniu cukrzycy, ale także zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

1. Kontroluj poziom cukru we krwi poprzez dietę

Dieta przyjazna dla cukrzycy pomoże Ci lepiej kontrolować poziom cukru we krwi i zmniejszyć uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów.

Podobne: Dieta na potencję – 10 produktów na poprawę zaburzeń erekcji

Właściwa dieta ukierunkowana na kontrolowanie poziomu cukru we krwi może również poprawić poziom energii i nastrój, co może pomóc zmniejszyć ryzyko zaburzeń erekcji.

Możesz rozważyć współpracę z dietetykiem, który jest również certyfikowanym edukatorem diabetologicznym, aby pomóc Ci dostosować swój styl jedzenia.

2. Ogranicz spożycie alkoholu

Picie więcej niż dwóch drinków dziennie może uszkodzić naczynia krwionośne i przyczynić się do zaburzeń erekcji.

Bycie nawet w niewielkim stopniu odurzonym może również utrudniać osiągnięcie erekcji i zakłócać funkcje seksualne.

3. Przestań palić

Palenie zwęża naczynia krwionośne i obniża poziom tlenku azotu we krwi. Zmniejsza to przepływ krwi do prącia, pogarszając zaburzenia erekcji.

Podobne: Palenie a potencja – Czy palenie zmniejsza sprawność seksualną?

4. Bądź aktywny fizycznie

Dodanie regularnych ćwiczeń do codziennej rutyny może nie tylko pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, ale również poprawić krążenie, obniżyć poziom stresu i poprawić poziom energii. Wszystko to może pomóc w walce z zaburzeniami erekcji.

5. Śpij lepiej

Często przyczyną dysfunkcji seksualnych jest zmęczenie. Zapewnienie wystarczającej ilości snu każdej nocy może obniżyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

6. Utrzymuj poziom stresu na niskim poziomie

Stres może zakłócać podniecenie seksualne i zdolność do uzyskania erekcji. Ćwiczenia, medytacja i poświęcanie czasu na robienie rzeczy, które lubisz, mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zaburzeń erekcji.

Jeśli pojawiają się objawy lęku lub depresji, skonsultuj się z lekarzem. Mogą być w stanie skierować Cię do terapeuty, który pomoże Ci poradzić sobie ze wszystkim, co powoduje Twój stres.

Podsumowanie

Cukrzyca to przewlekły stan zdrowia, który będziesz mieć przez całe życie, chociaż zarówno cukrzycę typu 1, jak i typu 2 można dobrze kontrolować za pomocą leków, odpowiedniej diety i ćwiczeń.

Chociaż zaburzenia erekcji mogą stać się stanem trwałym, zwykle nie dotyczy to mężczyzn, którzy doświadczają okazjonalnych problemów z erekcją. Jeśli masz cukrzycę, możesz nadal być w stanie przezwyciężyć zaburzenia erekcji poprzez styl życia, który obejmuje wystarczającą ilość snu, zakaz palenia i redukcję stresu.

Leki na zaburzenia erekcji są zwykle dobrze tolerowane i mogą być stosowane przez wiele lat, aby pomóc przezwyciężyć wszelkie problemy z zaburzeniami erekcji.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Przemysław Kamiński

Ukończyłem Uniwersytet Warszawski. Z zawodu jestem seksuologiem klinicznym i działam w zawodzie nieprzerwanie od 20 lat. Przez lata mojej pracy zostałem doceniony dzięki uzyskaniu Certyfikatu Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz innych mniejszych certyfikatów i nagród. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że pomogłem już tysiącom osób uporać się z problemem zaburzeń seksualnych. 20 lat doświadczenia sprawiło, że postanowiłem zacząć dzielić się moją wiedzą w Internecie – kompletnie za darmo. Chcę uświadamiać ludzi, że problemy seksualne to problemy jak każde inne i nie należy się ich wstydzić. Jestem również mężem i ojcem. Poza pracą regularnie pływam na mazurach – uwielbiam żeglarstwo. W wolnych chwilach łowię ryby i majsterkuję w swoim garażu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *