Czy brak porannego wzwodu oznacza zaburzenia erekcji?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
brak porannego wzwodu

Budzenie się rano ze wzwodem to coś, czego doświadczyła każda osoba z penisem, ale co, jeśli nagle cofniesz się myślami i zdasz sobie sprawę, że nie miałeś żadnego w ostatnim czasie?

Czy to normalne, czy może jest to oznaka problemu takiego jak zaburzenia erekcji?

Ten artykuł wyjaśnia przyczyny porannego wzwodu, co oznacza jego brak i kiedy należy się martwić.

Przyczyny porannego wzwodu

Erekcja — powiększony, sztywny stan prącia — może występować przez całe życie mężczyzny. Niemowlęta, małe dzieci i chłopcy przed dorastaniem mają erekcje, chociaż są one spowodowane raczej fizyczną stymulacją penisa niż podnieceniem seksualnym obserwowanym u nastolatków, nastolatków i dorosłych.

Podobne: Jak opóźnić wytrysk? Techniki opóźniania przedwczesnego wytrysku

Poranne erekcje, to erekcje, które występują podczas snu lub po przebudzeniu. Popularnie nazywane „porannym wzwodem” zwykle zaczynają się, gdy chłopiec wchodzi w okres dojrzewania, a ich częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem. Poranne erekcje są powszechne w wieku dorosłym.

Przyczyna porannej erekcji nie jest dobrze poznana, ale istnieją dwie myśli, dlaczego one występują:

 • Hormony: podczas głębokiego snu spada poziom hormonu zwanego noradrenaliną. Jest to hormon, który zapobiega erekcji i przeciwdziała hormonom nitrergicznym, które wspierają erekcję. Gwałtowny spadek noradrenaliny może spowodować wzrost hormonów nitrergicznych, co prowadzi do erekcji podczas snu [1],
 • Pęcherz moczowy: pełny pęcherz w nocy może wywołać odruch uniemożliwiający oddawanie moczu. Określana jako „erekcja odruchowa”, jest spowodowana ściskaniem nerwów krzyżowych odpowiedzialnych za erekcję przez powiększony pęcherz. Niektórzy uważają, że jest to system odporny na awarie, mający na celu zapobieganie moczeniu nocnemu [2].

Uważa się, że poranne erekcje są spowodowane nocnym spadkiem hormonu zwanego noradrenaliną, który hamuje erekcję. Może to być również spowodowane pełnym pęcherzem, który uciska nerwy odpowiedzialne za erekcję.

Brak porannego wzwodu – Czy należy się bać?

Istnieje kilka powodów, dla których zdrowy mężczyzna może nie mieć porannej erekcji. Jednym z najczęstszych jest to, że może po prostu o nich nie wiedzieć.

Nocna erekcja występuje podczas snu w różnych fazach REM. Sen REM występuje w cyklach w ciągu nocy i dlatego możesz mieć erekcję, nawet o tym nie wiedząc. Czuwanie poprzedzają również lżejsze fazy snu, podczas których erekcja zacznie spadać [3].

Inną możliwą przyczyną są zaburzenia erekcji, definiowane jako niezdolność do uzyskania i utrzymania erekcji wystarczająco mocnej do seksu. Jeśli istnieją fizjologiczne przyczyny zaburzeń erekcji – co oznacza problemy z nerwami, hormonami, naczyniami krwionośnymi i mięśniami gładkimi, które umożliwiają erekcję – możesz nie być w stanie uzyskać porannych erekcji [4].

Podobne: Jak zwiększyć ilość spermy? 10 sposobów na więcej nasienia

To samo nie jest prawdą, jeśli masz psychogenne zaburzenia erekcji. Jest to forma zaburzeń erekcji spowodowanych problemami psychologicznymi, takimi jak problemy w związku, lęk przed występami, niska samoocena lub depresja. Jeśli zaburzenia erekcji są czysto psychogenne, nadal możesz mieć nocne erekcje [5].

Przyczyny zaburzeń erekcji

Jeśli podejrzewasz, że twój brak „porannego drewna” jest spowodowany zaburzeniami erekcji, prawdopodobnie będziesz mieć również problemy z erekcją podczas seksu; byłoby dziwne mieć jedno bez drugiego. Mimo to brak porannej erekcji może być pierwszą oznaką zaburzeń erekcji, częściowo, jeśli nie jesteś aktywny seksualnie.

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą wspierać Twoje podejrzenia, a niektóre z nich to:

 • Starszy wiek,
 • Problemy z prostatą,
 • Cukrzyca typu 2,

Podobne: Cukrzyca typu 2 a potencja – Zaburzenia erekcji u diabetyków

 • Nadciśnienie,
 • Wysoki cholesterol,
 • bezdech senny,
 • choroba Peyron’a,
 • Antydepresanty i leki moczopędne,
 • Nadużywanie alkoholu lub narkotyków,
 • Palenie.

Należy również zauważyć, że zaburzenia erekcji mogą mieć przyczyny fizjologiczne i psychogenne, które wymagają różnych form leczenia.

Jeśli uważasz, że doświadczasz zaburzeń erekcji, porozmawiaj z lekarzem. Można przeprowadzić testy, aby zdiagnozować stan, który dotyka około 40% mężczyzn powyżej 40 roku życia i 70% mężczyzn powyżej 70 roku życia [6].

Podsumowanie

Uważa się, że poranne erekcje, znane również jako poranny wzwód, są spowodowane zmianami hormonów podczas snu lub pełnym pęcherzem, który naciska na nerwy wywołujące erekcję.

Brak porannego wzwodu może nic nie znaczyć, ale jeśli doświadczasz innych objawów zaburzeń erekcji, możesz udać się do lekarza, aby to sprawdził.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Przemysław Kamiński

Ukończyłem Uniwersytet Warszawski. Z zawodu jestem seksuologiem klinicznym i działam w zawodzie nieprzerwanie od 20 lat. Przez lata mojej pracy zostałem doceniony dzięki uzyskaniu Certyfikatu Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz innych mniejszych certyfikatów i nagród. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że pomogłem już tysiącom osób uporać się z problemem zaburzeń seksualnych. 20 lat doświadczenia sprawiło, że postanowiłem zacząć dzielić się moją wiedzą w Internecie – kompletnie za darmo. Chcę uświadamiać ludzi, że problemy seksualne to problemy jak każde inne i nie należy się ich wstydzić. Jestem również mężem i ojcem. Poza pracą regularnie pływam na mazurach – uwielbiam żeglarstwo. W wolnych chwilach łowię ryby i majsterkuję w swoim garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *