Czy ashwagandha może poprawić potencję i libido?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
ashwagandha na potencję

Zaburzenia erekcji to częsty problem. Tylko w Stanach Zjednoczonych ten problem może dotyczyć nawet 30 milionów mężczyzn. Aczkolwiek istnieją zatwierdzone leki na erekcję, dużo mężczyzn może zdecydować się na stosowanie domowych sposobów oraz suplementów ziołowych. Jednym z takich suplementów, o którym być może słyszałeś, jest ashwagandha, zioło używane w medycynie ajurwedyjskiej.

Pomimo że ashwagandha może wykazywać trochę potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym także dla męskiego zdrowia seksualnego, aktualne dowody naukowe nie wspierają jej stosowania w zaburzeniach erekcji.

Przeczytaj ten wpis, żeby dowiedzieć się więcej o ashwagandha i zaburzeniach erekcji, a także o potencjalnych korzyściach i skutkach ubocznych tego zioła.

Tradycyjne i aktualne zastosowania ashwagandhy

Ashwagandha jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej jako Rasayana lub rodzaj preparatu terapeutycznego, który służy do podreparowania ogólnego stanu zdrowia, zwiększenia poziomu energii i promowania długowieczności.

Ashwagandhę uważa się za afrodyzjak lub zioło stosowane w celu poprawy pożądania seksualnego, wydajności lub przyjemności. Wprawdzie badania kliniczne nie potwierdzają przyjmowania ashwagandhy w zaburzeniach seksualnych, może być skuteczne w przypadku niskiego libido.

Ashwagandha była także stosowana w medycynie tradycyjnej na:

 • Bezsenność
 • Reumatyzm
 • Zaparcia
 • Lęk
 • Stany skórne
 • Ukąszenia węża
 • Zwiększenie płodności
 • Pasożyty

Jakie korzyści daje ashwagandha?

Przeprowadzono badania kliniczne nad potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi ashwagandhy, ale wiele z tych badań przeprowadzono na zwierzętach lub w probówce (in vitro).

Polecamy: Ashwagandha a testosteron – Czy ashwagandha podnosi testosteron?

Pomimo że potrzebne są dodatkowe badania, aktualne odkrycia sugerują, że ashwagandha może zapewnić wiele korzyści:

 • Zwiększyć energię
 • Złagodzić ból
 • Zmniejszyć stres zapalny
 • Poprawić sen
 • Poprawić pamięć
 • Zmniejszyć stres lub niepokój
 • Zahamować wzrost niektórych typów komórek nowotworowych
 • Zmniejszyć poziom cukru we krwi

Czy są badania na temat ashwagandhy na zaburzenia erekcji?

Ogółem zrealizowano bardzo ograniczoną ilość badań dotyczących skuteczności stosowania ashwagandhy przy zaburzeniach erekcji. Sprawdźmy, jakie wnioski do tej pory udało się wyciągnąć.

Badanie opublikowane w 2002 roku dotyczyło wpływu ekstraktu z ashwagandhy na samców szczurów w ciągu tygodnia. Naukowcy zauważyli, że szczury faktycznie doświadczyły zauważalnie większych zaburzeń erekcji, a także zmniejszonego popędu seksualnego i wydajności [1].

Polecamy: Czy l-cytrulina działa na zaburzenia erekcji? Zobacz, co warto wiedzieć

Przeprowadzone w 2011 roku badanie wzięło pod lupę stosowanie ashwagandhy w konkretnym typie zaburzeń erekcji, nazywanym psychogennymi zaburzeniami erekcji, który jest związany przede wszystkim z obawami o sprawność seksualną i z lękiem [2].

W badaniu blisko 90 mężczyzn cierpiących na psychogenne zaburzenia erekcji stosowało ashwagandhę albo placebo przez okres 60 dni. Wyniki okazały się zaskakujące, ponieważ ashwagandha nie zapewniła większej ulgi niż placebo w przypadku zaburzeń erekcji. Analiza kontrolna z 2014 roku przeprowadzona przez tę samą grupę badawczą potwierdziła te odkrycia.

Ajurweda i zaburzenia erekcji

Ajurweda starożytna praktyka medyczna pochodząca z Indii, która łączy praktyki dietetyczne związane ze stylem życia z naturalnymi terapiami. Jej celem jest promowanie zdrowia i długowieczności poprzez osiągnięcie równowagi w środowisku oraz w ciele, umyśle i duchu.

Vajikarana i zaburzenia erekcji

W Ajurwedzie istnieje osiem poszczególnych obszarów. Każda sfera skupia się na innym obszarze zdrowia. Stany takie jak zaburzenia erekcji należą do domeny Vajikarana, która koncentruje się na reprodukcji i zdrowiu seksualnym.

Vajikarana wykorzystuje różnorodne naturalne mikstury, których celem jest usprawnienie funkcji seksualnych. Te preparaty mogą posiadać mnóstwo najróżniejszych naturalnych składników i powszechnie uważa się, że działają poprzez oddziaływanie na podwzgórze i układ limbiczny mózgu.

Niektóre formuły Vajikarana mogą mieć w składzie ashwagandhę z autoryzowanego źródła [3]. Inne przykłady roślin, które mogą być zastosowane w Vajikaranie to:

 • Piper longum (odmiana papryki)
 • Saccharum officinarum (rodzaj trzciny cukrowej)
 • Pueraria tuberosa (rodzaj kudzu)
 • Mucuna pruriens (tropikalna fasola)
 • Szparagi racemosus (odmiana szparagów)

Inne naturalne środki na zaburzenia erekcji

Na rynku są inne suplementy ziołowe, które mogą być korzystne dla zaburzeń erekcji. Należą do nich żeń-szeń i johimbina. Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej sprawdzić ich bezpieczeństwo, skuteczność i skutki uboczne.

Ashwagandha – Co to jest?

Ashwagandha jest rodzajem ziół, które naturalnie rosną w Południowo-Wschodniej Azji oraz w Indiach. Jest często stosowany w ajurwedyjskiej medycynie.

Ponadto możesz również zaobserwować ashwagandhę nazywaną indyjskim żeń-szeniem lub wiśnią zimową. Jego naukowa nazwa to Withania somnifera.

Zazwyczaj korzeń ashwagandhy wykorzystywany jest w ajurwedyjskiej medycynie. Można jednak użyć także liści i kwiatów.

Ekstrakty z ashwagandhy mogą mieć aż 35 różnych składników chemicznych [4]. Jak dotąd nie znaleziono konkretnego składnika aktywnego.

Ashwagandha na potencję – Skutki uboczne

Ogólnie rzecz biorąc, ashwagandha jest uważana za bezpieczny składnik. Niektóre z często zgłaszanych efektów ubocznych obejmują:

 • Nudności i wymioty
 • Senność
 • Wysypka na skórze
 • Biegunka

Część mniej powszechnych skutków ubocznych to:

 • suchość w ustach
 • zawroty głowy lub nadpobudliwość
 • zatkany nos
 • zmniejszony apetyt
 • kaszel
 • zaparcia

Ashwagandha na potencję – Przeciwwskazania

Skonsultuj się z lekarzem przed użyciem ashwagandhy, jeśli cierpisz na:

 • Cukrzycę – Ashwagandha może obniżyć poziom cukru we krwi
 • Nadczynność tarczycy – Ashwagandha może podnieść poziom hormonu tarczycy

Unikaj przyjmowania ashwagandhy, jeśli:

 • Karmisz piersią lub jesteś w ciąży – ashwagandha w nieodpowiednich dawkach może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu. Obecnie nie ma dostępnych badań dotyczących bezpieczeństwa ashwagandhy podczas karmienia piersią
 • Przyjmujesz leki działające uspokajająco – ponieważ sama ashwagandha jest czasami używana jako środek uspokajający, unikaj jej, jeśli zażywasz leki takie jak benzodiazepiny, barbiturany lub leki przeciwdrgawkowe
 • Cierpisz na raka prostaty wrażliwego na hormony – Ashwagandha może zwiększać poziom hormonu testosteronu w organizmie

Co warto wiedzieć, szukając ashwagandhy

Zazwyczaj ashwagandha przygotowywana jest pod postacią proszku. Następnie używa się takiego ekstraktu do przygotowania toniku, który służy do picia.

Dzisiaj najprawdopodobniej znajdziesz ashwagandhę sprzedawaną jako pigułka lub tabletka, którą przyjmuje się doustnie. Niektórzy mogą zdecydować się na stosowanie ashwagandhy 1-3 razy dziennie, ale szczegółowe instrukcje dawkowania będą się różnić w zależności od kupionego suplementu.

Polecamy: Czy warto brać żeń-szeń koreański na lepszą potencję?

Ashwagandhę można znaleźć przez internet lub odwiedzając sklep specjalizujący się w zdrowej żywności lub witaminach.

Bezpieczne zakupy suplementów

W przeciwieństwie do leków, naturalne suplementy nie wymagają żadnego zatwierdzenia. Przez to nie muszą przechodzić laboratoryjnych testów w celu określenia ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Postępuj zgodnie z niżej przedstawionymi wskazówkami podczas zakupów ashwagandhy lub innego suplementu diety:

 1. Zweryfikuj nazwę – upewnij się, że nazwa na etykiecie produktu odpowiada temu, czego szukasz. Obok ashwagandhy na etykiecie można było napisać „indyjski żeń-szeń” lub „Withania somnifera”.
 2. Sprawdź składniki – etykieta powinna zawierać listę wszystkich składników preparatu. Jeśli nie masz pewności, co to za składniki, zapytaj lekarza lub farmaceutę. Możesz również wyszukać składniki, wykorzystując bazę danych etykiet suplementów diety.
 3. Uważaj na roszczenia – uważaj na wszystkie oświadczenia dotyczące suplementów, które wydają się zbyt piękne, żeby mogły być prawdziwe albo mówią, że mogą leczyć określone schorzenia.
 4. Wykonaj własne badania – pozyskuj własne informacje wykorzystując renomowane źródła. Jednym z miejsc, od których można zacząć jest PubMed, świetne źródło informacji o badaniach naukowych. Pomocnym źródłem informacji może być również Narodowe Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego.
 5. Szukaj pieczęci i certyfikatów – mimo że ziołowe praparaty nie są regulowane pod względem standardów przez niezależny organ, część firm może zweryfikować zawartość swoich suplementów, sprawdzając je w niezależnych laboratoriach. Szukaj pieczęci od organizacji zewnętrznej, takiej jak NSF International i USP.

Ashwagandha na potencję – Podsumowanie

Ashwagandha to zioło stosowane w medycynie ajurwedyjskiej. Badania pokazały, że może mieć kilka korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie lęku, promowanie lepszego snu i zmniejszenie stanu zapalnego.

Chociaż ashwagandha jest uważana za afrodyzjak, badania naukowe nie wspierają obecnie jej stosowania w zaburzeniach erekcji.

Ashwagandha jest ogólnie bezpieczna i ma niewiele poważnych efektów ubocznych. Jeśli rozważasz ashwagandhę jako suplement, przed użyciem omów z lekarzem potencjalne korzyści i zagrożenia.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Dominika Jankowska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski dzięki czemu stałam się psychoterapeutką. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego już kilka lat później stałam się seksuologiem klinicznym. Pracując w zawodzie od wielu lat zdobyłam mnóstwo certyfikatów i nagród, ale przyznam, że największą moją nagrodą są podziękowania od moich pacjentów. To dzięki nim czerpię inspirację do działania. Zdecydowałam się na założenie strony MójSeksuolog.pl na której razem z innymi specjalistami udostępniamy za darmo specjalistyczną wiedzę z zakresu problemów seksualnych. Poza pracą biorę czynny udział w walce o równość kobiet, a także wszystkich mniejszości. Jestem matką dwójki uśmiechniętych dzieciaczków, które bardzo kocham. W wolnych chwilach uczęszczam na tenisa ziemnego, a także spędzam dużo czasu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *