Ashwagandha a testosteron – Czy ashwagandha podnosi testosteron?

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
ashwagandha a testosteron

Ashwagandha, zwana także jako witania ospała (withania somnifera), jest składnikiem ziołowym, często używanym w tradycyjnej indyjskiej medycynie zwanej Ajurwedą.

Podobnie jak wiele innych ziół leczniczych, ashwagandha jest często promowana jako metoda leczenia prawie powszechnej dolegliwości, od zmniejszenia stresu po obniżenie poziomu cholesterolu.

Chociaż dowody naukowe na niektóre z jej rzekomych korzyści są mieszane, istnieją pewne dowody na to, że ashwagandha może pomóc w zwiększeniu poziomu testosteronu u mężczyzn, w tym kilka badań, które skupiają się na jego działaniu jako suplementu testosteronu.

Poniżej zagłębiliśmy się w naukę związaną z ashwagandhą i testosteronem, aby dowiedzieć się, czy to działa, a jeśli tak, to w jaki sposób można go użyć do zwiększenia testosteronu i utrzymania zdrowego, optymalnego poziomu testosteronu jako mężczyzna.

Co to jest Ashwagandha?

Ashwagandha to rodzaj rośliny należącej do rodziny Solanaceae lub psiankowatych. Jest często stosowana jako środek leczniczy w ajurwedyjskim systemie tradycyjnej medycyny indyjskiej, zwykle jako tonik do leczenia różnych dolegliwości.

Podobnie jak wiele innych składników ziołowych, ashwagandha została przebadana jako lek na różne choroby. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki są mieszane, chociaż istnieją pewne dowody na to, że może to przynieść korzyści osobom z pewnymi formami stresu i lęku.

Podobne: 5 ziół na potencję pomocnych w walce z zaburzeniami erekcji

Ponieważ ashwagandha jest suplementem ziołowym, a nie lekiem, produkty zawierające ashwagandhę nie są kontrolowane. Produkty z ashwagandhą można znaleźć i kupić w Internecie oraz w większości sklepów ze zdrową żywnością.

Ashwagandha a testosteron – Co mówią badania?

Ashwagandha jest prawdopodobnie najbardziej znana jako naturalny suplement zwiększający poziom testosteronu.

Kilka badań przyjrzało się temu efektowi, stwierdzając, że ashwagandha może przynosić realne korzyści mężczyznom dotkniętym niedoborem testosteronu.

Zanim zagłębimy się w naukę związaną z ashwagandhą i testosteronem, ważne jest, aby określić kilka rzeczy.

Przede wszystkim liczba badań dotyczących ashwagandhy i testosteronu jest ograniczona.

W sumie dostępnych jest tylko kilka renomowanych badań. Po drugie, te badania nie są szczególnie duże, a największe obejmują łącznie 150 osób.

Prawdę mówiąc, dostępne badania wydają się potwierdzać związek między ashwagandhą a testosteronem.

Zacznijmy od pierwszego badania. Opublikowane w 2010 roku badanie objęło łącznie 150 mężczyzn. Siedemdziesięciu pięciu z tych mężczyzn było zdrowych i płodnych, podczas gdy pozostałych 75 przechodziło program badań przesiewowych pod kątem niepłodności [1].

Badanie miało na celu zbadanie wpływu korzenia ashwagandhy na profil nasienia, testosteron i inne hormony rozrodcze u niepłodnych mężczyzn.

Podobne: Jak zwiększyć ilość spermy? 10 sposobów na więcej nasienia

Naukowcy odkryli, że leczenie ashwagandhą poprawiło testosteron, hormon luteinizujący, hormon folikulotropowy i prolaktynę u niepłodnych mężczyzn — wszystkie główne czynniki związane z jakością nasienia i męską płodnością.

W badaniu z 2015 roku naukowcy przyjrzeli się wpływowi, jaki ekstrakt z korzenia ashwagandhy może mieć na masę mięśniową, siłę i testosteron u mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat [2].

W badaniu 57 mężczyzn bez znaczącego doświadczenia w treningu siłowym podzielono na dwie grupy, z których tylko jedna otrzymała ashwagandhę. Obie grupy brały udział w treningu oporowym przez osiem tygodni, mierząc rozmiar mięśni, siłę i testosteron przed i po.

Po ośmiu tygodniach grupa, która przyjmowała suplement z Ashwagandhą, wykazała większy wzrost siły podczas wyciskania na ławce i wyprostów nóg. Mieli również większy wzrost rozmiaru mięśni w klatce piersiowej i ramionach.

Co najciekawsze, grupa, która przyjmowała ashwagandhę, miała znacznie większy średni wzrost poziomu testosteronu, przy średnim wzroście testosteronu o 96,2 ng/dl w porównaniu z 18,0 ng/dl w grupie placebo.

Grupa stosująca ashwagandhę miała również większą redukcję procentu tkanki tłuszczowej w trakcie badania.

Aby umieścić te wyniki w odpowiedniej perspektywie, normalny zakres testosteronu u mężczyzn w wieku od 19 do 39 lat wynosi od 264 ng/dl do 916 ng/dl, co sprawia, że wzrost z ashwagandha jest dość znaczący.

Wreszcie, nowsze badanie opublikowane w 2019 r. dotyczyło wpływu ashwagandhy na kilka hormonów u mężczyzn z nadwagą, w tym testosteron.

W ciągu 16 tygodni mężczyźni biorący udział w badaniu otrzymywali ekstrakt z ashwagandhy lub nieterapeutyczne placebo. Pod koniec badania mężczyźni, którzy stosowali ashwagandhę, wykazali o 14,7 procent większy wzrost testosteronu niż mężczyźni w grupie placebo [3].

Krótko mówiąc, chociaż nie ma zbyt wielu badań nad wpływem ashwagandhy na testosteron, kilka dostępnych badań z pewnością pokazuje wyraźny związek między ashwagandhą a wyższym poziomem testosteronu u mężczyzn.

Jak korzystać z Ashwagandhy na testosteron?

Ashwagandha jest powszechnie dostępna jako suplement bez recepty. Zwykle występuje w postaci tabletek, proszku lub płynu.

Ashwagandhę można kupić w większości sklepów ze zdrowiem, aptekach i internetowych sklepach z naturalnymi suplementami.

Ashwagandha a testosteron – Potencjalne skutki uboczne

Ashwagandha jest ogólnie bezpieczna w użyciu. Jeśli jednak używasz innych leków lub masz problemy zdrowotne, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem nowych suplementów, w tym ashwagandha.

Dzieje się tak, ponieważ ashwagandha może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami stosowanymi w leczeniu wysokiego lub niskiego ciśnienia krwi, cukrzycy, lęku, zaburzeń autoimmunologicznych i niektórych chorób tarczycy.

Podobne: Cukrzyca typu 2 a potencja – Zaburzenia erekcji u diabetyków

Ashwagandha może również podrażniać wrzody żołądka, wywoływać zaburzenia immunologiczne i wpływać na powrót do zdrowia po operacji.

Należy jednak pamiętać, że długoterminowe skutki ashwagandhy są nieznane. Chociaż stosowanie leku przez okres do trzech miesięcy jest prawdopodobnie bezpieczne, potrzebne są dalsze badania dotyczące długotrwałego stosowania. Wiadomo również, że duże ilości ashwagandhy powodują wymioty, problemy żołądkowe i biegunkę.

W związku z tym ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed użyciem ashwagandhy, zwłaszcza jeśli używasz leków lub masz problem zdrowotny.

Podsumowanie

Podczas gdy badania nad wieloma korzyściami zdrowotnymi ashwagandhy są ogólnie mieszane, istnieją pewne realne dowody na to, że może ona zwiększyć poziom testosteronu, a kilka badań wykazało znaczny wzrost u mężczyzn stosujących suplementy ashwagandha.

Ashwagandha wydaje się również pomagać w sprawności fizycznej, a jedno z badań odnotowuje również wzrost siły i masy mięśniowej.

Ponieważ ashwagandha jest dostępna bez recepty, warto rozważyć tę opcję, jeśli chcesz zwiększyć poziom testosteronu i zoptymalizować sprawność fizyczną.

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Przemysław Kamiński

Ukończyłem Uniwersytet Warszawski. Z zawodu jestem seksuologiem klinicznym i działam w zawodzie nieprzerwanie od 20 lat. Przez lata mojej pracy zostałem doceniony dzięki uzyskaniu Certyfikatu Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz innych mniejszych certyfikatów i nagród. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że pomogłem już tysiącom osób uporać się z problemem zaburzeń seksualnych. 20 lat doświadczenia sprawiło, że postanowiłem zacząć dzielić się moją wiedzą w Internecie – kompletnie za darmo. Chcę uświadamiać ludzi, że problemy seksualne to problemy jak każde inne i nie należy się ich wstydzić. Jestem również mężem i ojcem. Poza pracą regularnie pływam na mazurach – uwielbiam żeglarstwo. W wolnych chwilach łowię ryby i majsterkuję w swoim garażu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *