Co jeść na lepszą potencję? 10 pokarmów na lepsze libido

Każdy artykuł przed publikacją jest dokładnie badany, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, aktualne i obiektywne. Nasz zespół składa się z doświadczonych seksuologów. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
10 pokarmów na lepsze libido

Czy wiesz, że istnieją pokarmy, które w naturalny sposób mogą zwiększyć Twoje libido, poprawić zdrowie reprodukcyjne i pobudzić apetyt seksualny?

Możesz urozmaicić swoje życie seksualne, dodając poniższe produkty do swojej diety.

Arbuz

Ten orzeźwiający letni owoc jest bogaty w l-cytrulinę, czyli aminokwas, który poprawia przepływ krwi do narządów płciowych. To jak naturalna viagra, ale bez skutków ubocznych. L-cytrulina optymalizuje przepływ krwi w organizmie, przekształcając się najpierw w l-argininę, a następnie w tlenek azotu, który bierze udział w rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Niski poziom tlenku azotu wiąże się ze zmęczeniem psychicznym i fizycznym oraz zaburzeniami erekcji.

Gorzka czekolada

Zalety gorzkiej czekolady zostały dobrze udokumentowane, w tym jej zdolność do naśladowania uczucia zakochania. Niewiele osób będzie się spierać z faktem, że czekolada sprawia, że człowiek czuje się naprawdę dobrze. Dzieje się tak nie tylko ze względu na smak i konsystencję, ale także substancję chemiczną zawartą w czekoladzie, zwaną fenyloetyloaminą, która wywołuje uczucie zakochania. Badania wykazały, że kobiety, które codziennie delektowały się kawałkiem czekolady, prowadziły bardziej aktywne życie seksualne niż te, które tego nie robiły [1].

Dziki łosoś

Dziki łosoś i inne ryby zimnowodne (takie jak sardynki, śledź, sardele czy pstrąg) gwarantują zwiększenie wytrzymałości seksualnej i ogólnego stanu zdrowia, ponieważ są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Te niezbędne kwasy tłuszczowe mają kluczowe znaczenie dla zdrowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, walczą z depresją i poprawiają nastrój, pamięć oraz ogólne działanie mózgu.

Szparagi

Szparagi od czasów starożytnych uważane są za skuteczny afrodyzjak i wydaje się, że wcale nie bez powodu. To warzywo bogate w potas i kwas foliowy, czyli witaminę B, która pomaga zwiększyć produkcję histaminy, która jest ważna dla zdrowego popędu seksualnego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Ostrygi

Ostrygi zwiększają poziom dopaminy, hormonu „dobrego samopoczucia”, który zwiększa libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Te skorupiaki są jednak szczególnie ważne dla mężczyzn, ponieważ są bardzo bogate w cynk, który jest niezbędny do produkcji testosteronu i utrzymania zdrowych plemników.

Pestki dyni

Pestki dyni są świetnym wzmacniaczem libido zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ponieważ podobno zwiększają apetyt i pożądanie seksualne. Podobnie jak ostrygi, pestki dyni są bardzo bogate w cynk, który jest ważny dla testosteronu. Mimo że kobiety mają znacznie mniej testosteronu niż mężczyźni, nadal odgrywa on kluczową rolę w ich libido. Pestki dyni zawierają również wysoki poziom omega-3, który działa jako prekursor prostaglandyn – substancji podobnych do hormonów ważnych dla zdrowia seksualnego.

Jagody

Jagody są bogate w przeciwutleniacze i mają zdolność do rozluźniania naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawiają krążenie. To z kolei oznacza lepszy przepływ krwi do narządów płciowych i silniejsze erekcje. Borówki rządzą również, jeśli chodzi o zwiększenie poziomu dopaminy, ponieważ dają organizmowi większą zdolność do uwalniania tego hormonu szczęścia.

Awokado

Awokado pomaga zwiększyć libido zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ponieważ jest doskonałym źródłem kwasu foliowego, który wspomaga organizm w metabolizmie białek i dostarczaniu energii. Awokado jest również bogaty w witaminę B6, która poprawia produkcję męskich hormonów, oraz potas, który zwiększa kobiece libido, pomagając regulować tarczycę.

Czosnek

Chociaż myśl o czosnku może nie wywoływać od razu romansu, mówi się, że jest potężnym afrodyzjakiem, ponieważ zawiera allicynę, czyli związek, który ma poprawiać krążenie krwi i poprawiać sprawność seksualną poprzez zwiększenie przepływ krwi do narządów płciowych.

Orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne są świetnym wzmacniaczem libido, szczególnie dla mężczyzn, ponieważ są bogatym naturalnym źródłem L-argininy. Aminokwas ten pomaga poprawić funkcje seksualne u mężczyzn poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych. Wstępne badania wykazały również, że L-arginina może pomóc w zaburzeniach erekcji przez wpływ na naczynia krwionośne [2].

Artykuł zweryfikowany i opublikowany przez Przemysław Kamiński

Ukończyłem Uniwersytet Warszawski. Z zawodu jestem seksuologiem klinicznym i działam w zawodzie nieprzerwanie od 20 lat. Przez lata mojej pracy zostałem doceniony dzięki uzyskaniu Certyfikatu Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz innych mniejszych certyfikatów i nagród. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że pomogłem już tysiącom osób uporać się z problemem zaburzeń seksualnych. 20 lat doświadczenia sprawiło, że postanowiłem zacząć dzielić się moją wiedzą w Internecie – kompletnie za darmo. Chcę uświadamiać ludzi, że problemy seksualne to problemy jak każde inne i nie należy się ich wstydzić. Jestem również mężem i ojcem. Poza pracą regularnie pływam na mazurach – uwielbiam żeglarstwo. W wolnych chwilach łowię ryby i majsterkuję w swoim garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.